close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 19 marca 2016

  - Trudno zrozumieć dlaczego europejskie i modernizacyjne aspiracje Kijowa zostały odczytane przez Rosję jako zagrożenie dla jej bezpieczeństwa oraz są wykorzystywane do tłumaczenia naruszenia integralności terytorialnej Ukrainy - powiedział minister Witold Waszczykowski podczas panelu "Russia, Ukraine and the Future of Europe" na Brussels Forum w Brukseli.

  W dyskusji panelowej udział wzięli również minister spraw zagranicznych Ukrainy Pavlo Klimkin, prezes Rosyjskiej Rady Spraw Międzynarodowych i były minister spraw zagranicznych Igor Ivanow oraz Michael Turner republikański członek Izby Reprezentantów Kongresu USA.

     Brussels Forum to coroczne spotkanie na wysokim szczeblu najbardziej wpływowych przedstawicieli świata polityki, biznesu, nauki, think tanków oraz mediów, dotyczące wyzwań stojących obecnie po obu stronach Atlantyku.

  Na marginesie Brussels Forum, minister Waszczykowski spotkał się z szefem ukraińskiego MSZ Pavlo Klimkinem oraz Karen Donfried, prezes German Marshall Fund.

  Rozmowy ministrów Waszczykowskiego i Klimkina dotyczyły bieżącej sytuacji wewnętrznej i międzynarodowej Ukrainy oraz polsko - ukraińskich stosunków bilateralnych. Ministrowie omówili także stan realizacji porozumień mińskich.

  W rozmowie z prezes German Marshall Fund Karen Donfried, szef polskiego MSZ podziękował za dotychczasowe zaangażowanie GMF na rzecz promocji szczytu NATO w Warszawie, ktorego efektem jest m.in. przygotowanie raportu "NATO in a world of disorder: making the Alliance ready for Warsaw".

  Minister Witold Waszczykowski spotkał się w sobotę także z przedstawicielami Polonii belgijskiej oraz Polaków mieszkających Belgii. W spotkaniu uczestniczyli liderzy najważniejszych środowisk i organizacji polonijnych z Brukseli, Flandrii i Walonii. - Mamy w tym kraju nie jednego ale ponad 120 tysiecy ambasadorów - podkreślił minister Waszczykowski dziękując Polonii za działania w wymiarach społecznym, kulturowym i gospodarczym, które przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunki Polski. Spotkanie poświęcone było prezentacji działalności organizacji polonijnych w Belgii, omówieniu ich współpracy z instytucjami polskimi oraz dyskusji o realizacji Rządowego Programu Współpracy z Polską Diasporą. Dyskusja dotyczyła również sytuacji Polaków mieszkających i pracujących w Belgii oraz kwestii potrzeb polskiego szkolnictwa. Ważnym punktem rozmowy była również kwestia wspólnego zaangażowania środowisk polonijnych oraz polskiej dyplomacji w zachowanie pamięci o żołnierzach generała Maczka, którzy w 1944 r. brali udział w wyzwalaniu Belgii.
   


     Biuro Rzecznika Prasowego
  Minis terstwo Spraw Zagranicznych    

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: