close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 7 grudnia 2017

  - Jesteśmy przekonani, że efektywna współpraca Rady Bezpieczeństwa ONZ i Międzynarodowego Trybunału Karnego może przyczynić się do poprawy stanu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa – powiedział podczas wystąpienia w Debacie Generalnej Zgromadzenia wiceszef MSZ Jacek Czaputowicz, nawiązując w ten sposób do rozpoczynającego się 1 stycznia 2018 r. niestałego członkostwa Polski w RB ONZ.

  W przemówieniu wygłoszonym w środę w Nowym Jorku wiceminister Czaputowicz zaapelował do przedstawicieli państw-stron o podjęcie decyzji o aktywacji jurysdykcji MTK w zakresie zbrodni agresji. Polska należy do grupy 34 państw, które związały się poprawkami do Statutu Rzymskiego dotyczącymi zbrodni agresji i opowiada się za ich jak najszybszym wejściem w życie.

   

   

  Wiceszef polskiej dyplomacji przypomniał o zrealizowanej w tym roku na zaproszenie Ministra Spraw Zagranicznych RP wizycie sędziów Trybunału w Polsce, podczas której odbyli naradę w Krakowie oraz odwiedzili Muzeum Auschwitz-Birkenau. Przewodniczący polskiej delegacji odniósł się do pobytu sędziów na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. – Jest naszym marzeniem, by narody świata wyciągnęły wnioski z tragicznej przeszłości i podobne okrucieństwa już nigdy się nie powtórzyły – powiedział wiceminister Czaputowicz.

   

   

  Udział przedstawiciela Polski w Debacie Generalnej w randze podsekretarza stanu w MSZ odzwierciedla znaczenie, jakie Polska przywiązuje do budowy porządku międzynarodowego opartego na prawie i buduje wizerunek państwa dbającego o przestrzeganie międzynarodowego prawa karnego.

   

  16. sesja Zgromadzenia Państw Stron Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego odbywa się w 4-14 grudnia br. w Nowym Jorku. Zgromadzenie Państw to organ ogólnego nadzoru i ciało ustawodawcze MTK – pierwszego w historii stałego trybunału karnego o charakterze uniwersalnym. Głównym zadaniem Trybunału jest wymierzanie sprawiedliwości indywidualnej za najcięższe zbrodnie prawa międzynarodowego: zbrodnie wojenne, przeciwko ludzkości, ludobójstwo i – po aktywacji jurysdykcji – zbrodnię agresji, w sytuacji braku działania krajowych wymiarów sprawiedliwości.

   

  Tekst przemówienia dostępny jest tutaj.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

   

  Przemówienie wiceministra Jacka Czaputowicza na 16. sesji Zgromadzenia Państw-Stron Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego
  Przemówienie wiceministra Jacka Czaputowicza na 16. sesji Zgromadzenia Państw-Stron Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego
  Przemówienie wiceministra Jacka Czaputowicza na 16. sesji Zgromadzenia Państw-Stron Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: