close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 14 marca 2017

  – Mówiliśmy o dalszej reformie Unii Europejskiej, o problemach związanych z migracją, relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Współpraca bilateralna Polski i Belgii jest na bardzo dobrym poziomie. Chcemy, by taka pozostała – zaznaczył minister Witold Waszczykowski po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Królestwa Belgii Didierem Reyndersem w Warszawie.

  Rozmowy szefów polskiej i belgijskiej dyplomacji dotyczyły przyszłości Unii Europejskiej, wzmacniania relacji dwustronnych i bezpieczeństwa. – To wizyta przedstawiciela ważnego kraju. Kraju, który leży  w samym sercu europejskiej integracji, w którego stolicy funkcjonują istotne instytucje, zarówno europejskie jak i transatlantyckie. Przedstawiciel Belgii jest ważnym przedstawicielem europejskim, z którym warto rozmawiać i się konsultować – podkreślił po zakończeniu spotkania minister Waszczykowski.

   

  Ministrowie skupili się na zagadnieniach bieżącej agendy europejskiej. Minister Waszczykowski podkreślił sprzeciw Polski wobec idei „Europy wielu prędkości”. Wśród priorytetów Polski minister wymienił  ochronę osiągnięć wspólnego rynku, demokratyzację procesu decyzyjnego w UE i wzrost efektywności Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. – Omówiliśmy sytuację, jaka zaistniała na ostatniej Radzie Europejskiej i jaka może się rozwijać w najbliższych tygodniach i miesiącach. Nie tylko ze względu na sytuację w samej Radzie, ale także ze względu na sytuację w krajach europejskich, gdzie w najbliższych miesiącach odbędą się wybory. Rozmawialiśmy jak te wybory mogą wpłynąć na dalszy rozwój integracji europejskiej – powiedział szef polskiego MSZ.

   

   

  Ministrowie rozmawiali między innymi o dalszym rozwoju relacji bilateralnych. Minister Waszczykowski zwrócił uwagę na dążenie Polski do zapewnienia naszym obywatelom mieszkającym w Belgii, możliwości nauki języka polskiego w belgijskich szkołach. Podkreślił również historyczne więzi Polski i Belgii, w kontekście przypadającej na 2019 rok setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych oraz upamiętniania dokonań Pierwszej Dywizji Pancernej‎ Generała Stanisława Maczka, które wyzwalały belgijskie miasta w czasie drugiej wojny światowej.

   

  Wizyta w Warszawie była drugim w tym miesiącu spotkaniem polskiego i belgijskiego szefa dyplomacji. Wcześniej ministrowie prowadzili rozmowy w formacie konsultacji państw Grupy Wyszehradzkiej i Krajów Beneluksu 5 marca br. w Brukseli.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: