close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 7 grudnia 2017

  – W ostatnich latach społeczność transatlantycka jest coraz bardziej narażona na zagrożenia hybrydowe, do których należą wrogie działania ukierunkowane na destabilizację regionu lub państwa – powiedział wiceminister Marek Magierowski na konferencji „Myth and Reality – Countering Disinformation in V4”.

  Podczas konferencji, zorganizowanej przez Fundację Res Publica i przy wsparciu Wydziału Dyplomacji Publicznej NATO, polscy i zagraniczni eksperci omówili kwestię analizy i przeciwdziałania wrogim operacjom o charakterze hybrydowym. Jak zauważono, ten rodzaj zagrożenia aktualnie należy do jednych z najważniejszych wyzwań dla bezpieczeństwa nie tylko państw Grupy Wyszehradzkiej, ale także innych państw członkowskich UE i NATO. Rozpowszechnianie nieprawdziwych i zmanipulowanych treści obliczone jest na destabilizację zachodnich społeczeństw poprzez podważenie zaufania do władz, instytucji państwowych i mediów danego kraju. – Bez wątpienia Rosja należy do najbardziej zaawansowanych aktorów hybrydowych. Od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainie obserwujemy dramatyczny wzrost dezinformacji i działań propagandowych sterowanych z Moskwy – ocenił  w tym kontekście wiceszef polskiej dyplomacji.

   

   

  Przedstawiciele MSZ aktywnie uczestniczą, zarówno na forum krajowym jak i międzynarodowym, w debacie na temat zjawiska rosyjskiej propagandy i działań hybrydowych. Ponadto współpracując z innymi instytucjami resort spraw zagranicznych wspiera wszelkie inicjatywy skierowane na przeciwdziałanie zagrożeniom o charakterze hybrydowym. Przykładem był współorganizowany z Ministerstwem Obrony Narodowej cykl warsztatów i szkoleń dla polskich dziennikarzy i urzędników państwowych ukierunkowany na zwiększenie świadomości o zagrożeniach tego typu.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: