close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • PROFILE KRAJÓW

 • NazwaArgentyna
  Nazwa oficjalnaRepublika Argentyńska
  StolicaBuenos Aires
  Walutapeso argentyńskie (ARS)
  Językhiszpański
  Polska placówkaAmbasada RP w Buenos Aires

   

  Wjazd i pobyt


   

  Przy wjeździe do Argentyny trzeba okazać ważny paszport. Polacy nie potrzebują wizy, gdy udają się do Argentyny na okres do 90 dni. Można jednokrotnie przedłużyć pobyt o kolejny 90-dniowy okres, po czym należy starać się o prawa pobytowe. Inne przypadki powinny być konsultowane w ambasadzie/konsulacie Argentyny w Warszawie. W przypadku przedłużenia pobytu ponad trzy miesiące trzeba zawczasu uzyskać stosowną wizę w argentyńskim Urzędzie Migracyjnym. Przy przekraczaniu granicy wjeżdżający może być poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz środków na pokrycie kosztów pobytu. 

  Poruszanie się po Argentynie jest swobodne. Nie ma obowiązku meldunkowego.

   

  Bezpieczeństwo


   

  Notuje się dość wysoki poziom zagrożenia przestępczością pospolitą (kradzieże, włamania), w tym z użyciem broni. Powtarzająca się metodą kradzieży, szczególnie w centrum Buenos Aires, jest oblewanie turystów nieprzyjemnym w zapachu płynem, a potem oferowanie pomocy przez przypadkowych przechodniów (sposób kieszonkowców, tzw. „mostazeros”). Zaleca się zachowanie ostrożności i czujności. Najlepiej wystrzegać się oznak zamożności w ubiorze lub zachowaniu i nie nosić ze sobą łatwo widocznego sprzętu elektronicznego (aparatów, telefonów komórkowych, itd.). Nie należy zapuszczać się w ubogie dzielnice, szczególnie w porze wieczorowej lub nocnej. Ze względu na częste kradzieże bez względu na dzielnicę należy zachować ostrożność na zatłoczonych ulicach, skrzyżowaniach, w transporcie publicznym. Popularne są kradzieże torebek, plecaków, sprzętu elektronicznego przez motocyklistów, rowerzystów, często przy udziale innych osób odwracających uwagę. W restauracjach, lobby hotelowych, dworcach, środkach komunikacji nie należy trzymać torebki i przedmiotów wartościowych na widoku, starać się unikać używania telefonu komórkowego i sprzętu elektronicznego na ulicy. Pospolite są również kradzieże rzeczy wartościowych leżących na widoku w samochodzie, w tym również  poprzez wybicie szyby podczas postoju na skrzyżowaniu. Bilety, dokumenty, większe sumy pieniędzy lub cenne przedmioty zaleca się przechowywać w sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jedynie niezbędne kwoty. Warto zaopatrzyć się w kopię dokumentu tożsamości (paszport), oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu. Dobrą praktyką jest również posiadanie skanu dokumentu tożsamości na skrzynce poczty elektronicznej oraz zabranie ze sobą w podróż zdjęcia biometrycznego.

  Przestępczość dotyczy w stopniu szczególnym dużych miast, takich jak Buenos Aires, Rosario, Mendoza. W niektórych popularnych miejscach Buenos Aires, jak San Telmo, La Boca, Microcentro, Retiro turyści powinni ograniczyć wizyty do godzin dziennych, podczas których również należy zachować dużą ostrożność.

  Numer telefonu, pod którym dokonuje się zgłoszenia przestępstwa: 911 z całego kraju poza prowincjami Cordoba, Mendoza, Iguazu, Tucuman i Tierra del Fuego, z których należy wybrać 101.

  Numery kontaktowe do Policji Turystycznej: w Buenos Aires, +54(11)43565748, 0800-999-5000, ul. Corrientes 436; w Mendozie, +54(261)4132135, +54(261)6444324, ul. San Martin 1143.

   

  Ubezpieczenie


   

  Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych, lecz ze względu na wysokie koszty ewentualnego leczenia (choroba, wypadki) są one zalecane. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane, o ile ich ważność obejmuje terytorium Argentyny, a firma ubezpieczeniowa ma odpowiednie umowy z towarzystwami miejscowymi lub przedstawicielstwami innych firm zagranicznych działających w tym kraju.

   

  Zdrowie


   

  Nie są wymagane żadne zaświadczenia o szczepieniach. Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne (niemniej jednak zaleca się przed wyjazdem sprawdzenie aktualności tej informacji w stacji epidemiologicznej). Opieka medyczna jest ogólnie dostępna, średni koszt wizyty prywatnej wynosi 60 USD.

   

  W ostatnim czasie odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.Osobom mającym zamiar odwiedzać prowincje graniczące z Paragwajem i Brazylią zaleca się szczepienie przeciw żółtej febrze. Nie ma jeszcze ogólnodostępnej zatwierdzonej przez władze sanitarne Argentyny szczepionki przeciw chorobie denga.

   

  Podróżowanie po kraju


   

  Z uwagi na duże odległości w Argentynie często korzysta się z komunikacji lotniczej. Istnieje też rozwinięty system połączeń autobusowych oraz w mniejszym stopniu kolejowych. Dostępne są usługi rent-a-car, popularną formą jest wynajęcie samochodu z kierowcą (remis) lub miejskich taksówek. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się korzystanie z licencjonowanych korporacji radio-taxi lub remisów. Należy unikać przypadkowych „okazji" lub namów osób podających się za kierowców na lotniskach lub terminalach autobusowych. Dla zapewnienia sobie komfortu podróży wewnątrz kraju warto zasięgnąć informacji na temat opóźnień w transporcie lotniczym lub lądowym, spowodowanych warunkami pogodowymi lub ewentualnymi strajkami itp. Przy podróżowaniu samolotem zaleca się ostrożność przy przewożeniu wartościowych przedmiotów w nieofoliowanym bagażu nadawanym.

  Warunki do uprawiania wspinaczki wysokogórskiej w Argentynie są zdecydowanie trudniejsze niż w Europie. Zgodnie z opinią ekspertów szczyt Aconcagua - 6962 m - stopniem trudności odpowiada ośmiotysięcznikom. Przez to rośnie częstotliwość wypadków, spowodowanych obrzękiem płuc lub mózgu, również na lżejszych trasach przeznaczonych dla mniej doświadczonych turystów. Zaleca się ścisłe przestrzeganie obowiązkowego okresu aklimatyzacji, która powinna wynosić co najmniej 10 dni. Należy również uważać na szczególnie szybkie zmiany pogody w tym regionie. Akcje poszukiwawcze, transport do szpitala są dokonywane na własny koszt poszkodowanego lub pokrywane przez osobiste ubezpieczenie. Warto więc zainteresować się przy wykupywaniu polisy w Polsce, czy obejmuje ona takie koszty. Doradza się także przestrzeganie zasad obowiązujących na terenie rezerwatu. Po przybyciu do Mendozy dobrze jest skontaktować się z lokalną agencją Ministerstwa Turystyki (Secretaría de Turismo), aby uzyskać najbardziej wiarygodną informację o warunkach wspinaczki. W Mendozie należy wystrzegać się korzystania z usług noclegowych przypadkowych osób i niewiarygodnych pośredników ze względu na przypadki oszustw i kradzieży (zalecane jest korzystanie np. z oficjalnej strony Cámara de Turismo de Mendoza). Więcej informacji można zasięgnąć pod adresem oficjalnej strony Prowincjonalnego Parku Aconcagua.

   

  Informacje dla kierowców


   

  Nie ma formalnego wymogu posiadania międzynarodowego prawa jazdy, lecz jest to wskazane. Istnieje rozbudowana siec dróg, w tym płatnych autostrad. Każda prowincja nieco inaczej traktuje wykroczenia drogowe, a uiszczenie ewentualnego mandatu nie zawsze jest możliwe w formie gotówkowej. Warto pamiętać, że oznaczenia drogowe są inaczej usytuowane niż w Europie, a sygnalizatory świetlne na skrzyżowaniach dróg ustawione są bezpośrednio za skrzyżowaniem (tj. za przejściem dla pieszych). Kierowcy na ogół nie zatrzymują się przed nieoświetlonym przejściem dla pieszych, stąd należy zachować ostrożność. Wychodząc z samochodu nie należy pozostawiać w nim rzeczy, szczególnie przedmiotów wartościowych jak np. aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych, laptopów, dokumentów i starannie zamknąć auto.

   

  Cło


   

  Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Nie wolno wwozić żywności, nasion, jedzenia dla zwierząt itp. Bezcłowo można wwieźć podróżny bagaż osobisty o wartości do 300 USD oraz dodatkowo nowe rzeczy o wartości do 300 USD, nabyte w argentyńskiej strefie wolnocłowej. Przy wyjeździe na lotnisku można odzyskać podatek VAT (IVA) od większości zakupionych na terenie Argentyny towarów o wartości ponad 70 ARS (minimalna kwota na jednym rachunku) w sklepach włączonych do systemu Global Refund. Dodatkowo, w styczniu 2017 r. weszły w życie rozporządzenia nr 3971 i 566/2016 regulujące automatyczny zwrot podatku od wartości dodanej (IVA) za opłaty za usługi i zakwaterowanie realizowane zagranicznymi kartami kredytowymi w Argentynie. Wiele punktów usługowych i sklepów oferuje rabaty przy płatności gotówką. Dozwolony jest wwóz i wywóz gotówki w kwocie nie przekraczającej 9.999 USD lub jej równowartości w innych walutach.

   

  Przepisy prawne


   

  Przypadki naruszania i łamania prawa argentyńskiego mogą być karane grzywną lub pozbawieniem wolności. Argentyna jest obecnie jednym z głównych szlaków przemytu narkotyków z Ekwadoru, Kolumbii i Peru do Europy. Przemyt narkotyków zagrożony jest bezwzględnie stosowanymi karami pozbawienia wolności. Należy wystrzegać się przyjmowania przesyłek lub toreb od obcych osób.

   

  Obyczaje


   

  Kościół katolicjki cieszy się w Argentynie specjalną pozycją, konstytucja gwarantuje wolność wyznania.  Katolicyzm wyznaje blisko 70% mieszkańców,  wśród pozostałych wyznań należy  wymienić protestantyzm, judaizm, islam, prawosławie oraz inne.

   

  Święta


   

  Dni wolne od pracy to:


  Styczeń 1 Nowy Rok


  Marzec-kwiecień * Święta Wielkanocne (Wielki Czwartek i Piątek)


  Kwiecień 2** Święto Kombatanta oraz poległych w walce o Malwiny (Falklandy)


  Maj 1 Święto Pracy


  Maj 25 Rocznica powstania pierwszego rządu narodowego

   

  Czerwiec 17 – Dzień gen. Martina M. de Güemes


  Czerwiec 20*** Święto Flagi Narodowej


  Lipiec 9 Święto Niepodległości


  Sierpień 17*** Rocznica śmierci gen. José de San Martína


  Październik 12** Święto Rasy (Święto odkrycia Ameryki)


  Grudzień 8 Święto Niepokalanego Poczęcia NMP


  Grudzień 25 Boże Narodzenie

   

  * Święto ruchome – tegoroczne przypadają wg kalendarza dostępnego na stronie: http://servicios.lanacion.com.ar/feriados/2017

   

  ** Jeśli wypada we wtorek lub środę, przenosi się na poprzedzający poniedziałek, a jeśli wypada w czwartek lub piątek, obchodzone jest w kolejny poniedziałek

   

  *** Święto jest obchodzone w trzeci poniedziałek właściwego miesiąca

   

   

  Przydatne informacje


   

  • Oficjalnym językiem Republiki Argentyńskiej jest hiszpański. Forma potoczna różni się w gramatyce i wymowie od klasycznej hiszpańszczyzny.
  • Ludność kraju wynosi obecnie prawie 44 mln osób, z których ponad 40 % mieszka w aglomeracji Buenos Aires. Średnia gęstość zaludnienia – 16 osób na 1 km2.
  • Oficjalną walutą Argentyny jest peso (ARS). Banknoty mają nominały 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 peso, bilon o wartości 1 peso i 1, 5, 10, 25 i 50 centavos.
  • W Argentynie oficjalny kurs wymiany uległ stosunkowej stabilizacji w 2016 r. , eliminując tym samym istnienie rozbudowanego rynku równoległego wymiany walut. Dnia 10 stycznia 2017 r. kurs wynosił 1 USD = ok. 16 ARS (15,85 ARS kupno, 16,33 ARS sprzedaż). Należy unikać wymiany u osób przypadkowych na ulicy lub w nielicencjonowanych punktach wymiany ze względu na ryzyko otrzymania fałszywych pieniędzy. Dolary USA są– choć nie zawsze – przyjmowane jako środek płatniczy (przeważnie w miejscowościach turystycznych). Najbardziej popularne karty kredytowe to American Express, VISA, Diners Club i MasterCard (przy płaceniu kartami kredytowymi należy okazać ważny paszport). Ze względu na trudności ekonomiczne część restauracji i sklepów preferuje płacenie gotówką (wprowadza minimalną kwotę do zapłaty kartą, chwilowo zawiesza przyjmowanie kart lub oferuje rabaty za płatności gotówkowe). Poza Buenos Aires mogą występować kłopoty przy płaceniu czekami podróżnymi.
  • Czas pracy urzędów i sklepów: Banki i kantory: poniedziałek-piątek 10.00-15.00. Agencje turystyczne i punkty usługowe: z reguły 9.00-12.00 oraz 14.00-19.00. Sklepy: w wielkich miastach 9.00-20.00, w głębi kraju jest zwyczaj przerwy rozpoczynającej się około południa, która w okresie upałów trwa do ok. 17-ej. W soboty godziny pracy: 9.00-13.00. Kawiarnie, cukiernie i pizzerie: otwarte praktycznie przez całą dobę z przerwą między drugą i szóstą rano. Obiady w restauracjach są serwowane od 12.30, kolacje zaś od 20.30; „szybkie jedzenie" jest podawane praktycznie o każdej porze.
  • Zwyczajowo wielkość napiwku w restauracjach i kawiarniach wynosi ok. 10% kwoty rachunku. Niewielkie napiwki są dawane taksówkarzom, portierom, bagażowym i obsłudze w teatrach.
  • Przy planowaniu wyjazdów należy pamiętać, iż na półkuli południowej pory roku są przeciwne do tych na półkuli północnej. Argentyna ma bardzo urozmaicone warunki klimatyczne: klimat umiarkowany i wilgotny na równinach pampy, zimny i wilgotny na skrajnym zachodzie Patagonii, subtropikalny na północy Międzyrzecza (w widłach Parany i Urugwaju) i gorący na północnym zachodzie kraju. Od listopada do marca (wiosna-lato) średnia temperatur wynosi ok. 23°C, od czerwca do września (jesień-zima) ok. 12°C. Klimat w Buenos Aires może być bardzo gorący i wilgotny, z temperaturami rzędu 27°C i do 35°C oraz wilgotnością latem około 70%. Zimą temperatura waha się ok. 11 °C, zaś wiosną i jesienią ok. 17°C.   


   

  Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

   

   

  Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

   

   

  MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

   

  22 kwietnia 2015 (ostatnia aktualizacja: 1 lutego 2017)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: