close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • PROFILE KRAJÓW

 • NazwaChile
  Nazwa oficjalnaRepublika Chile
  StolicaSantiago
  WalutaPeso chilijskie (CLP)
  JęzykHiszpański
  Polska placówkaAmbasada Rzeczypospolitej Polskiej w Santiago de Chile

   

  Wjazd i pobyt


   

  Obywatele RP nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni. W urzędzie migracyjnym Extranjería można przedłużyć pobyt o kolejne 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów w celach imigracji, zamieszkania lub rozwoju działalności zarobkowej. Minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe nie jest określony. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. Przy wjeździe do kraju wydawany jest przez policję PDI wydruk „Tarjeta de Turismo”, który należy pilnować podczas pobytu i okazać przy wyjeździe z kraju. W Chile panują restrykcyjne przepisy dotyczące wjazdu i wyjazdu małoletnich dzieci. W przypadku jeżeli podróżują one same lub tylko z jednym z rodziców lub opiekunem prawnym wymagane jest stosowne pozwolenie od obu rodziców lub drugiego rodzica poświadczone notarialnie.

   

  Bezpieczeństwo


   

  Chile jest jednym z bezpieczniejszych krajów w Ameryce Łacińskiej. Tym niemniej notuje się wzrost zagrożenia przestępczością pospolitą, szczególnie w Santiago, Valparaiso i innych popularnych ośrodkach turystycznych. Rozboje i kradzieże (telefonów, aparatów fotograficznych, pieniędzy, dokumentów, paszportów i innych cennych przedmiotów) zdarzają się w miejscach uczęszczanych przez turystów, zwłaszcza w metrze, na dworcach autobusowych i w autobusach dalekobieżnych, ogródkach restauracyjnych, centrach handlowych. Cały czas należy zachowywać ostrożność i ograniczone zaufanie oraz trzymać plecak i torebkę na widoku, najlepiej przed sobą.

   

  Ubezpieczenie


   

  Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane wybiórczo, zależnie od rodzaju udzielonej usługi medycznej: uznawane są w przypadku leczenia szpitalnego, nie są uznawane w przypadku leczenia ambulatoryjnego lub udzielenia pomocy doraźnej (pogotowie). Z uwagi na potencjalnie wysokie koszty opieki medycznej w razie wypadku lub choroby zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego.

   

  Zdrowie


   

  Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Zaleca się jednak szczepienie przeciw durowi brzusznemu, błonicy z tężcem, wściekliźnie oraz żółtaczce A i B, którą zagrożenie występuje zwłaszcza w okresie letnim. Należy pić wodę butelkowaną lub przegotowaną, unikać spożywania surowych warzyw lub dezynfekować je specjalnymi płynami.

  Co roku na terenach wiejskich odnotowuje się przypadki zarażenia wirusem Hanta, przenoszonym przez myszy polne, który powoduje wysoką gorączkę i ciężką niewydolność układu oddechowego (objawy przypominają grypę; ok. 30 proc. zachorowań kończy się śmiercią). Aby nie zarazić się wirusem, należy szczególnie dbać o higienę podczas biwakowania, dobrze wietrzyć pomieszczenia przed zamieszkaniem, zwłaszcza w południowych regionach Chile.

  Zaleca się używanie kremów z wysokim filtrem ze względu na bardzo silne promieniowanie UV.

  Prywatna opieka medyczna jest na dobrym poziomie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 80 USD, specjalistycznej - 100 USD, doby pobytu w szpitalu ok. 350-400 USD. Płatności dokonuje się z góry gotówką, czekiem podróżnym lub kartą. Cudzoziemcy nie mają możliwości bezpłatnego korzystania z publicznej opieki medycznej. Wyjątkiem od tego są wyłącznie sytuacje ratowania życia.

   

  Podróżowanie po kraju


   

  Nie ma ograniczeń. Autostrada panamerykańska (Ruta 5) jest podstawą transportu drogowego Chile. Ponadto nowoczesne autostrady łączą główne ośrodki miejskie z portami, np. Santiago - San Antonio, Santiago - Valparaiso i Vina del Mar. Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez liczne linie autobusowe. Chile ma także dobrze rozwiniętą sieć krajowych połączeń lotniczych. Najważniejszym lotniskiem jest międzynarodowy port im. Arturo Merino Beniteza w Santiago. Lotniska regionalne znajdują się w: Arica, Antofagasta, Concepción, Puerto Montt, Iquique, Calama, Punta Arenas, Temuco, Copiapó, Osorno i La Serena.

  Kolejowy transport pasażerski ma znikome znaczenie, obsługuje trasy łączące Santiago z miastami na południu kraju (Santiago - Chillan) oraz kilka połączeń regionalnych, również na południu kraju.

   

  Informacje dla kierowców


   

  Wymagane jest posiadanie polskiego i międzynarodowego prawa jazdy wystawionego przez uprawnioną polską instytucję. W Chile obowiązuje ruch prawostronny i obowiązek jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.

   

  Cło


   

  Do Chile można wwieźć gotówkę do 10.000 USD. Większe sumy należy zadeklarować w urzędzie celnym (www.aduana.cl/prontus_aduana_eng/site/edic/base/port/foreign_travelers.html).

  Rygorystyczne przepisy fitosanitarne zakazują przywozu do Chile wszelkich artykułów spożywczych w stanie surowym (np. owoców, warzyw, mięsa, kiełbas, serów, miodów, nasion, roślin). Przy przekraczaniu granicy bezwzględnie zaleca się wpisywanie do deklaracji sanitarnej wszelkich przewożonych przez turystę produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, nawet w przypadku wątpliwości. Przy wjeździe do Chile bagaże są prześwietlane, a w przypadku znalezienia zabronionych produktów, które nie zostały zadeklarowane, nakładane są bardzo wysokie kary administracyjne, bez możliwości apelacji (http://www.sag.gob.cl/).

  Zwolnieniu od opłat celnych podlega bagaż osobisty i rzeczy osobistego użytku (aparat fotograficzny, kamera etc.). Bez opłat celnych można też wwieźć do 400 sztuk papierosów i 2,5 l napojów alkoholowych. Należy zadeklarować rzeczy osobiste o znacznej wartości (np. profesjonalny sprzęt elektroniczny). Nie ma ograniczeń dotyczących wymiany pieniędzy. W Chile nie stosuje się procedury zwrotu podatku VAT obcokrajowcom.

   

  Przepisy prawne


   

  Surowo zwalczana jest przemyt i przestępczość narkotykowa. Przemyt środków odurzających podlega karze od 5 do 15 lat pozbawienia wolności. W sprawach, w których w grę wchodzą większe ilości narkotyków, stroną oskarżającą w procesie jest także Rada Obrony Państwa jako organ strzegący interesów kraju.

   

  Meldunek


   

  Obowiązek meldowania cudzoziemców spoczywa na osobach udzielających gościny lub na administracji hoteli, w których zatrzymują się turyści.

   

  Święta


   

  Dni wolne od pracy: 1 stycznia -Nowy Rok, Wielki Piątek, 1 maja - Święto Pracy, 21 maja - rocznica bitwy morskiej pod Iquique, 26 czerwca - Św. Piotra i Pawła, 16 lipca - Matki Boskiej z Karmelu, 15 sierpnia - Wniebowzięcie NMP, 18 września - Święto Niepodległości, 19 września - Święto Armii, 12 października - Dzień Odkrycia Ameryki, 31 października - Dzień Kościołów Protestanckich i Ewangelickich, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 8 grudnia - Niepokalane Poczęcie NMP, 25 grudnia - Boże Narodzenie.

   

  Przydatne informacje


   

  • Niektóre firmy turystyczne przyjmują płatności w USD.
  • W powszechnym użyciu są czeki podróżne oraz karty kredytowe i debetowe.
  • Godziny pracy biur: od poniedziałku do piątku 9.00-13.00 i 14.00-18.00; banki - od poniedziałku do piątku 9.00-14.00; poczty - od poniedziałku do piątku 8.00-18.00, a w soboty 9.00-13.00.
  • Supermarkety czynne są od poniedziałku do niedzieli 8.00-22.30, centra handlowe - od poniedziałku do niedzieli 11.00-21.00.
  • Różnica czasu: czas letni w Polsce - 6 godzin, czas zimowy w Polsce - 4 godziny
  • Numer kierunkowy kraju 00 56
  • Strona Ambasady RP w Chile   www.santiagodechile.msz.gov.pl
  • Oficjalna strona internetowa Chile: www.thisischile.cl   


   

  Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

   

   

  Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

   

   

  MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

   

  17 marca 2015 (ostatnia aktualizacja: 26 stycznia 2017)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: