close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • PROFILE KRAJÓW

 • PARAGWAJ

 • NazwaParagwaj
  Nazwa oficjalnaRepublika Paragwaju
  StolicaAsunción
  Walutaguarani (PYG), 1 PYG = 100 centavos. 1 USD = 5750 PYG, 1 EUR = 6103 PYG (styczeń 2017 r.)
  Językhiszpański i guarani
  Polska placówkaBrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Buenos Aires (Argentyna).

   

  Wjazd i pobyt


   

  Obywatele RP udający się do Paragwaju są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobycie do 90 dni. Należy zachować kartę przekroczenia granicy otrzymaną przy wjeździe. Turyści mogą starać się o jednokrotne przedłużenie pobytu o dalsze 90 dni w Dyrekcji ds. Migracji. Przekroczenie legalnego czasu pobytu na terytorium Paragwaju skutkuje koniecznością uiszczenia kary administracyjnej: służby migracyjne mogą także nakazać wydalenie z terytorium Paragwaju. Istnieje obowiązek okazania biletu powrotnego przy wjeździe oraz środków na pobyt. Pasażerowie linii lotniczych na odcinkach krajowych i międzynarodowych są zobowiązani do uiszczenia opłaty lotniskowej (obecnie opłata wynosi odpowiednio 4 oraz 40 USD, wysokość opłaty jest zmienna; opłatę uiszcza się w gotówce).

   

  Bezpieczeństwo


   

  Paragwaj charakteryzuje się stosunkowo wysokim poziomem przestępczości pospolitej. Najwyższe wskaźniki przestępczości odnotowuje się w Asunción oraz w departamentach Centralnym i Alto Paraná. W ostatnich latach zwiększyła się znacznie liczba napadów na punkty handlowe i usługowe. Wskaźnik zabójstw pozostaje jednak jednym z niższych w regionie.

  Najlepiej wystrzegać się demonstracji zamożności w ubiorze lub zachowaniu. Nie zaleca się zapuszczania się w ubogie dzielnice, szczególnie w porze wieczornej lub nocnej. Bilety, dokumenty, większe sumy pieniędzy lub cenne przedmioty zaleca się przechowywać w sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jedynie niezbędne kwoty. Jest obowiązek stałego noszenia przy sobie dokumentu tożsamości (paszportu), warto więc zaopatrzyć się w poświadczoną kopię paszportu, oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu.

  W północnej części prowincji  San Pedro oraz południowej części prowincji Concepción (na północny wschód od Asunción) działa Armia Ludowa Paragwaju (EPP), uznawana za grupę terrorystyczną: w lipcu 2016 r. zorganizowała zamach, w którym zginęło 8 żołnierzy paragwajskich.

  W związku zaplanowanymi na kwiecień 2018 r. wyborami prezydenckimi i rozpoczynającą się kampanią wyborczą nie można wykluczyć wzrostu napięcia politycznego przekładającego się na incydenty z użyciem przemocy.

   

  Ubezpieczenie


   

  Ubezpieczenia osobowe i komunikacyjne nie są obowiązkowe. Mimo to zaleca się wykupienie ubezpieczenia osobowego ze względu na wysokie koszty ewentualnego leczenia (choroba, wypadki). Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane, pod warunkiem że obejmują terytorium Paragwaju, a firma ubezpieczeniowa ma odpowiednie umowy z towarzystwami miejscowymi lub przedstawicielami innych firm zagranicznych operujących na terenie kraju.

   

  Zdrowie


   

  W regionie periodycznie pojawia się zagrożenie chorobą Denga, nie ma jednak wymogu szczepień. Wyjątkiem jest obowiązek przedstawienia świadectwa  zaszczepienia przeciwko żółtej febrze w odniesieniu do osób przybywających z krajów, gdzie istnieje ryzyko jej rozprzestrzenienia.

  W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

  Dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Prywatna wizyta u lekarza kosztuje średnio od 20 do 40 USD. Za pobyt w szpitalu (za samo łóżko) trzeba zapłacić 100-150 USD za dobę.

   

  Informacje dla kierowców


   

  Nie ma wymogu posiadania międzynarodowego prawa jazdy, może jednak okazać się przydatne.

   

  Cło


   

  Paragwajskie ustawodawstwo przewiduje ograniczenia wwozu i wywozu z kraju broni, leków i gatunków chronionych flory i fauny. Bez opłat celnych można wwozić do  Paragwaju rzeczy do użytku osobistego (w tym sprzęt elektroniczny, m.in. telefony komórkowe, laptopy, aparaty fotograficzne). Bezcłowo można wwozić inne dobra, których wartość nie przekracza 300 USD. Przy wjeździe należy wypełnić deklarację celną. Dozwolony jest wwóz i wywóz gotówki w kwocie nie przekraczającej 9999 USD lub jej równowartości w innych walutach. W przypadku większych kwot wymagane jest uprzednie zgłoszenie lub zezwolenie. Dotyczy to także bankowych transakcji walutowych.

   

   

  Przepisy prawne


   

  Prawo paragwajskie zabrania używania narkotyków i handlu nimi. Grożą za to kary do pozbawienia wolności włącznie.

   

  Meldunek


   

  Cudzoziemców przybywających w celach turystycznych nie dotyczy obowiązek meldunkowy.

   

  Święta


   

  Dni świąteczne i wolne od pracy to: 1 stycznia, 3 lutego - św. Błażeja (San Blas), patrona Paragwaju, 1 marca - Święto Bohaterów, Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielkanoc, 1 maja - Święto Pracy, Święto Wniebowstąpienia, 14-15 maja -Święto Niepodległości, Boże Ciało, 12 czerwca – Dzień pokoju, 15 sierpnia - Wniebowzięcie NMP, 25 sierpnia - Święto Konstytucji, 29 września - Bitwa pod Boquerón, 12 października - Dzień Rasy (Święto Odkrycia Ameryki), 1 listopada -Wszystkich Świętych, 8 grudnia - Święto Niepokalanego Poczęcia NMP, 25 grudnia - Boże Narodzenie.

   

  Przydatne informacje


   

  • Klimat subtropikalny, gorący i wilgotny. Średnia temperatura wynosi 27°C, jednakże w miesiącach letnich dochodzi do 40˚C.

  • Ludność Paragwaju liczy obecnie 6,8 mln mieszkańców. Gęstość zaludnienia wynosi 17 osób na km. kwadratowy, przy czym najgęściej zaludnione są tereny wschodniej części kraju. Większość mieszkańców jest wyznania katolickiego (90%).

  • Do picia zaleca się spożywanie wody mineralnej, nie wodociągowej.

  • Czas pracy urzędów i sklepów: urzędy - od 7.00 do 13.00 (poniedziałek-piątek) i od 7.00 do 11.00 (soboty); sklepy - od 8.00 do 12.00 i od 15.00 do 19.00 (poniedziałek-piątek) i od 8.00 do-11.30 (soboty); banki: od 8.45 do 12.15 (poniedziałek-piątek). W porze letniej, w trakcie dużych upałów, większość sklepów i urzędów pracuje z przerwą od ok. 11-ej do 17ej.

  • W przypadku utraty paszportu celem uzyskania Emergency Travel Document należy zgłosić się do Konsulatu Hiszpanii w Asunción. Ponieważ ETD nie jest dokumentem paszportowym, planując wjazd do Argentyny należy uzyskać wizę argentyńską.

   

   

  Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl

      


   

  Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

   

   

  Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

   

   

  MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

   

  17 marca 2015 (ostatnia aktualizacja: 22 sierpnia 2017)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: