close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • PROFILE KRAJÓW

 • NazwaUrugwaj
  Nazwa oficjalnaWschodnia Republika Urugwaju
  StolicaMontevideo
  Walutapeso urugwajskie (UYU), 1 UYU = 100 centesimo. W styczniu 2017 r. średni kurs wymiany wynosił: 1 USD = 28,5 UYU, 1 EUR = 29,5 UYU.
  Językhiszpański
  Polska placówkaPaństwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Buenos Aires (Argentyna)

   

  Wjazd i pobyt


   

  Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przyjeżdżających do Urugwaju na okres do 90 dni. Do przekroczenia granicy niezbędny jest ważny paszport. Przy przekraczaniu granicy zalecane jest posiadanie biletu powrotnego oraz dysponowanie określoną kwotą dewiz. Cudzoziemcy podróżujący samolotem powinni pamiętać, że przy wylocie z Montevideo muszą wnieść opłatę lotniskową w wysokości 42 USD (loty międzynarodowe). Opłata może być uiszczona w dolarach amerykańskich lub w pesos urugwajskich, w gotówce lub przy użyciu karty kredytowej. Do zwolnienia z opłaty uprawnieni są:
  - małoletni poniżej drugiego roku życia,
  - pasażerowie podróżujący w tranzycie akredytowani przez linię lotniczą,
  - dyplomaci i urzędnicy organizacji międzynarodowych, na zasadzie wzajemności,
  - członkowie załogi wymienieni w manifeście lotu,
  - konsulowie honorowi akredytowani w Republice Urugwaju, oraz zgodnie z dekretem 45/2000 z dnia 17 lutego 2000 r.
  - oficjalni goście (zgodnie z dekretem 161/985 z dnia 30 kwietnia 1985).

  Nie ma obowiązku meldunkowego. W karcie wjazdowej (wypełnianej przy przekraczaniu granicy) należy podać cel, miejsce i okres planowanego pobytu w Urugwaju.

   

  Bezpieczeństwo


   

  W okresie letnim (grudzień-luty) w stolicy i w nadmorskich kurortach znacząco wzrasta liczba drobnych przestępstw (kradzieże kieszonkowe, kradzieże w hotelach, wyłudzenia, oszustwa, napady), których ofiarą padają głównie zagraniczni turyści. Stąd też w tym okresie wiele atrakcyjnych miejsc i regionów turystycznych (np. plaże) jest patrolowanych przez specjalną policję (Policía Turística). Nie zaleca się zwiedzania w godzinach wieczornych i nocnych dzielnicy portowej w Montevideo. Również poruszanie się po zachodzie słońca w starym centrum miasta (Ciudad Vieja) i po głównej ulicy stolicy (18 de Julio) wymaga ostrożności: notuje się tu wiele przypadków kradzieży.

   

  Ubezpieczenie


   

  Ubezpieczenia medyczne nie są obowiązkowe, ale wskazane. Wymagane jest posiadanie ubezpieczenia komunikacyjnego. Uznawane są polskie polisy, ale przed wyjazdem z Polski należy zapoznać się z zakresem usług objętych ubezpieczeniem na terytorium Urugwaju. Przed podpisaniem umowy należy się upewnić, czy polisa zwalnia osobę ubezpieczoną od dodatkowych opłat przy korzystaniu z pomocy medycznej na terenie Urugwaju. Warto również wcześniej ustalić adresy i telefony placówek medycznych w Urugwaju, które będą honorowały wykupione w Polsce ubezpieczenie.

   

  Zdrowie


   

  W Urugwaju od wielu lat nie występują zagrożenia epidemiologiczne i nie ma obowiązkowych szczepień. Ośrodki publicznej służby zdrowia w Urugwaju są dostępne dla osób wymagających nagłej pomocy lekarskiej, jednakże w systemie leczenia ambulatoryjnego uzgadnianie terminów wizyt lekarskich może trwać kilka tygodni. W lecznictwie prywatnym dostęp do lekarza jest łatwiejszy, niemniej wizyta u lekarza pierwszego kontaktu w styczniu 2017 r. kosztowała średnio od 2000,- do 3500,- pesos urugwajskich (70-120 USD). Szpitale prywatne w Urugwaju świadczą usługi medyczne na dobrym poziomie. Jeśli pacjent nie ma wykupionego ubezpieczenia, szpital może żądać wpłacenia zaliczki w wysokości ok. 2.000 USD. Po zakończeniu pobytu w szpitalu i odliczeniu wszelkich kosztów leczenia pozostała część zaliczki jest rozliczana z pacjentem.

   

  Podróżowanie po kraju


   

  Nie ma ograniczeń. Stosunkowo dobrze rozwinięta baza gastronomiczna i hotelowa oraz relatywnie wysoki stopień bezpieczeństwa publicznego w Urugwaju sprzyjają rozwojowi turystyki, szczególnie w rejonie ujścia rzeki Rio de la Plata do Oceanu Atlantyckiego oraz wzdłuż całego wybrzeża atlantyckiego (do granicy z Brazylią). Zalecanym środkiem komunikacji w Urugwaju są autobusy. Istnieje rozbudowana sieć autobusowych połączeń międzymiastowych, zapewniających relatywnie tanie i dobre warunki podróżowania.

  Telefony alarmowe:

  Pogotowie: 911
  Policja: 109
  Straż pożarna: 104

   

  Informacje dla kierowców


   

  W celu wynajęcia pojazdu należy przedstawić: prawo jazdy (niektóre agencje wymagają, by było wydane w ciągu ostatnich dwóch lat) i ważne w kraju stałego pobytu, dokument tożsamości oraz kartę kredytową krajową lub zagraniczną, jak również należy mieścić się w przedziale wiekowym między 23-75 lat (górny margines wiekowy wymagany tylko przez niektóre agencje). Generalnie stan techniczny dróg w Urugwaju jest dobry lub bardzo dobry. Należy pamiętać, że sygnalizatory świetlne na skrzyżowaniach dróg ustawione są bezpośrednio za skrzyżowaniem (tj. za przejściem dla pieszych). Autostrady są płatne.

   

  Obyczaje


   

  Urugwaj jest państwem świeckim gwarantującym wolność wyznania. Ok. 47 % społeczeństwa wyznaje religię katolicką. 

   

  Święta


   

  Dniami świątecznymi i wolnymi od pracy są: 1 stycznia - Nowy Rok, 6 stycznia - Święto Trzech Króli, luty-marzec - karnawał (2 dni, święto ruchome: poniedziałek i wtorek w 7. Tygodniu przed Świętami Wielkanocnymi), Wielki Tydzień - Tydzień Turystyczny, 1 maja - Święto Pracy, 19 czerwca - Rocznica urodzin J. Artigasa, 18 lipca - Święto Konstytucji, 25 sierpnia - Dzień Niepodległości, 12 października - Święto Rasy, 2 listopada - Dzień Zaduszny, 25 grudnia - Boże Narodzenie.

   

  Przydatne informacje


   

  • Ludność kraju  wynosi 3 mln. 425 tys. mieszkańców,  gęstość zaludnienia: 19 mieszkańców na km kw. W północnych regionach kraju, graniczących z Brazylią, miejscowa ludność używa portuleño lub brazilero (odmiana hiszpańsko-portugalska). Znajomość języka angielskiego jest niezbyt powszechna.

  • Oficjalną walutą jest peso urugwajskie; w obiegu są banknoty 20, 50, 100, 200, 500, 1000 i 2000 peso oraz monety: 1, 2, 5 i 10 peso. Centralny Bank Urugwaju ostrzega o pojawianiu się w obiegu fałszywych banknotów, głównie o nominale 500 i 1000 peso. W wielu hotelach, restauracjach, dużych sklepach (głównie w super- i hipermarketach) można płacić dolarami USA i euro lub kartami American Express, VISA, MasterCard czy Diners Club.  Honorowane są również czeki podróżne. W regionach turystycznych powszechnie akceptowane są także peso argentyńskie, reale brazylijskie i euro. Walutę można wymieniać w bankach i oficjalnych kantorach (np. w dużych supermarketach): kursy walut są dość zbliżone.

  • Transport publiczny: mieszkańcy powszechnie korzystają z autobusów miejskich (na przejazd trzeba posiadać drobne pieniądze w lokalnej walucie), taksówek i z usług remis (korporacje taksówkowe dysponujące lepszymi standardowo samochodami bez tradycyjnego oznakowania pojazdu). Cenę za przejazd remis warto ustalić z góry (koszt dojazdu z centrum Montevideo na lotnisko wynosi ok. 50 USD; podobnie w przypadku Punta del Este). Również w przypadku taksówek warto ustalić wcześniej, jaki będzie koszt przejazdu.

  • Powszechne jest dawanie napiwków w restauracjach (5-10%). Niewielkie napiwki są dawane również portierom, bagażowym i taksówkarzom.

  • Ambasador RP w Buenos Aires akredytowany jest również w Urugwaju. W Montevideo działa polski Konsulat Honorowy, jednak sprawy związane z paszportami można załatwiać jedynie w Wydziale Konsularnym w Buenos Aires. W przypadku utraty paszportu można zgłosić się np. do Konsulatu Hiszpanii celem uzyskania ETD (Emergency Travel Document). Ponieważ ETD nie jest dokumentem paszportowym planując wjazd do Argentyny, należy uzyskać wizę argentyńską.

   

   

  Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl   


   

  Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

   

   

  Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

   

   

  MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

   

  20 kwietnia 2015 (ostatnia aktualizacja: 22 sierpnia 2017)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: