close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • PARTNERSTWO WSCHODNIE

 • 14 listopada 2016

  Partnerstwo Wschodnie, aktualna sytuacja w Turcji oraz południowe sąsiedztwo były głównymi tematami spotkania ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej, na którym Polskę reprezentował minister Witold Waszczykowski.

  – Rozmawialiśmy o sytuacji zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej Turcji, o sytuacji w regionie, o relacjach z Unią Europejską – powiedział szef polskiej dyplomacji. Ministrowie wyrazili zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami w Turcji, opowiadając się jednocześnie za kontynuowaniem dialogu z Ankarą. Aresztowania przywódców oraz członków parlamentu reprezentujących opozycyjną Ludową Partię Demokratyczną UE oceniła jako bardzo niepokojące. Ministrowie zgodzili się jednak, że należy dbać o to, by stosunki UE z Ankary nie stały się jeszcze bardziej napięte i skomplikowane, ponieważ Turcja pozostaje strategicznym partnerem UE w regionie w zakresie bezpieczeństwa i migracji.

   

  Dyskusja na temat Partnerstwa Wschodniego była okazją do omówienia stanu i perspektyw współpracy z partnerami wschodnimi w kontekście przyszłorocznego szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w listopadzie w Brukseli. Omawiając zaangażowanie UE w jej południowym sąsiedztwie, ministrowie poświęcili szczególną uwagę aktualnej sytuacji w Syrii i Iraku, podkreślając konieczność zapewnienia jak najszybszego dostępu do pomocy humanitarnej i kontynuowania działań na rzecz pokoju w Syrii. Rozszerzona została lista osób objętych unijnymi sankcjami.

   

   

  Szef polskiej dyplomacji wziął również udział w połączonej sesji ministrów spraw zagranicznych i obrony, której tematem było wdrażanie Europejskiej Strategii Globalnej w zakresie bezpieczeństwa i obrony. Ministrowie zauważyli, że UE powinna dążyć do umocnienia polityki bezpieczeństwa, dostosowując swoje działania do zwalczania nowych zagrożeń. – Musimy tutaj współpracować i opracować taką strategię, która zaimportuje pewną terminologię z NATO, czyli strategię, która monitoruje i przeciwstawia się zagrożeniom ze wszystkich stron – zauważył szef polskiej dyplomacji. Minister Waszczykowski dodał, że Polska jest zainteresowana jak największym udziałem Unii Europejskiej w bezpieczeństwie Europy, ale nie może tu być jakiejś rywalizacji z NATO czy ze Stanami Zjednoczonymi.

   

  Przy okazji Rady ds. Zagranicznych minister spotkał się w Brukseli także z ministrami spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej. Tematem rozmów było m.in. planowany na koniec listopada w Warszawie szczyt ministrów państw V4 i Bałkanów Zachodnich. Szef polskiej dyplomacji rozmawiał również z ministrem Francji Jeanem-Markiem Ayraultem na temat dwustronnej współpracy. Tematem spotkania z ministrem spraw zagranicznych Malty Georgem Vellą była zbliżająca się prezydencja Malty w UE.

   

  W niedzielę wieczorem w Brukseli minister Waszczykowski wziął udział w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE, poświęconym konsekwencjom zwycięstwa kandydata Republikanów Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, co wywołało w UE obawy o przyszłość relacji transatlantyckich. Szef polskiej dyplomacji ocenił, że UE boryka się z szeregiem problemów wewnętrznych i powinna się skupić na ich rozwiązywaniu. - To są wszystko problemy, którymi powinniśmy się zajmować, ale nie akurat wyborami w Stanach Zjednoczonych, kraju ugruntowanej demokracji. Nikt nie kwestionuje kampanii wyborczej, nikt nie kwestionuje wyniku wyborczego. W związku z tym, wydaje mi się, ta specjalna troska Unii Europejskiej na temat relacji ze Stanami Zjednoczonymi jest trochę przesadzona - powiedział polski minister podczas spotkania z dziennikarzami.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  fot. European Union
  fot. European Union
  fot. European Union
  fot. European Union

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: