close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • PRAWA CZŁOWIEKA

 • 4 marca 2015

  Promowanie i ochrona praw człowieka to przywilej i obowiązek wszystkich ludzi świadomych zagrożeń i bólu jakie niosą nietolerancja, ignorancja, przemoc i wojna – podkreśliła ambasador Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wręczając w imieniu ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny nagrodę „Pro Dignitate Humana” rosyjskiej działaczce na rzecz praw człowieka i swobód obywatelskich Ludmile Aleksiejewej.

  - Pro Dignitate Humana jest nagrodą przyznawaną tym, którzy mają odwagę mówić głośno o przypadkach łamania praw człowieka i upominać się o poszanowanie godności ludzkiej – powiedziała w trakcie uroczystości w ambasadzie RP w Moskwie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Pani Ludmiła Aleksiejewa od lat niestrudzenie działa na rzecz promocji podstawowych praw człowieka i wolności obywatelskich – dodała ambasador. – To szczególny zaszczyt otrzymać nagrodę od Polski. Trzeba nadal pracować i pracować – podkreśliła odbierając nagrodę Ludmiła Aleksiejewa.

   

  Ludmila Aleksiejewa jest znaną działaczką na rzecz praw człowieka i swobód obywatelskich w Rosji. W latach 70. działała w Moskiewskiej Grupie Helsińskiej, która zajmowała się obroną praw człowieka w b. ZSRR. W 1977 r. wyemigrowała do USA, gdzie zajmowała się dokumentowaniem działań środowisk dysydenckich w Rosji i współpracą z rozgłośniami „Radio Swoboda” i „Głos Ameryki”. Po powrocie do Rosji w 1993 r. kontynuowała zaangażowanie na rzecz praw człowieka. W latach 1998−2004 przewodniczyła Międzynarodowej Federacji Helsińskiej. Brała ponadto udział w pracach Komisji Praw Człowieka przy Prezydencie Rosji, współtworzyła Wszechrosyjski Kongres Obywatelski i działała w ruchu obywatelskim „Strategia-31” (ruch w obronie art. 31 Konstytucji Federacji Rosyjskiej o swobodzie zgromadzeń). W 2007 r. została uhonorowana francuską Legią Honorową, a w 2009 r. Nagrodą Sacharowa.

   

  Nagroda „Pro Dignitate Humana”, ustanowiona przez Ministra Spraw Zagranicznych RP w 2012 r., przyznawana jest za pełne poświęcenia i bezkompromisowe działania w obronie praw osób prześladowanych i narażonych na represje oraz niezłomną postawę w obronie praw jednostki i poszanowania godności ludzkiej. Nagrodą uhonorowano dotychczas Aleksandra Bialackiego z Białorusi (2011 r.), organizację Memoriał z Rosji (2012 r.) oraz Asmę Jahangir z Pakistanu (2013 r.).

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: