close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • PRAWA CZŁOWIEKA

 • 15 listopada 2014

  Polska działa bardzo intensywnie na rzecz wspierania demokracji i praw człowieka – wynika z opublikowanego właśnie raportu Freedom House na temat państw wspierających demokrację na świecie. Zaangażowanie Polski zostało ocenione jako „silne”.

  „Pomimo, że [Polska] jest stosunkowo nową demokracją, kraj postawił sobie za priorytet długotrwałe działania na rzecz demokracji i praw człowieka” – czytamy w raporcie. Freedom House w swoim zestawieniu plasuje Polskę tuż za Szwecją, której zaangażowanie w promocję demokracji zostało ocenione jako „bardzo silne”. Działania Unii Europejskiej, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych w tym zakresie są opisane jako „umiarkowane”.

   

  „Polska jest przede wszystkim mocarstwem regionalnym, szczególnie skupiającym uwagę na krajach  sąsiadujących. Dążyła do zwiększenia zaangażowania Unii Europejskiej we wspieranie demokracji, między innymi poprzez pomysł utworzenia Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji” – podkreśla raport. Przypomina także, że w tym roku Polska była zaangażowana w rozwiązanie konfliktu na Ukrainie i przekonywała UE do bardziej zdecydowanych działań.

   

  Z badania Freedom House wynika, że zdolność naszego kraju do przeprowadzenia zmian w dziedzinie demokratyzacji w stosunku do jego wielkości, wyróżnia Polskę spośród innych ocenianych krajów.

   

  W raporcie “Wsparcie demokracji za granicą” zostało ocenionych 10 krajów i Unia Europejska w okresie od czerwca 2012 do maja 2014 roku (Brazylia, Francja, Niemcy, Indie, Indonezja, Japonia, Polska, Republika Południowej Afryki, Szwecja, Stany Zjednoczone, UE).

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Raport Freedom House "Supporting Democracy Abroad": https://freedomhouse.org/sites/default/files/FH_Demo_Reports_Essay_final.pdf

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: