close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • PRAWA CZŁOWIEKA

 • 20 października 2014

  O doświadczeniach transformacji polityczno-gospodarczej Polski rozmawiał 20 października w Warszawie podsekretarz stanu Leszek Soczewica z kubańskimi przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego. Kubańczycy odwiedzają Polskę w związku z udziałem w „Warszawskim Dialogu na rzecz Demokracji” oraz w organizowanych pod auspicjami Instytutu Lecha Wałęsy warsztatach „25 lat przemian demokratycznych w Polsce: możliwy scenariusz dla Kuby”.

  – Polska przywiązuje ogromne znaczenie do walki o wolność, godność i demokrację, która zatriumfowała 25 lat temu kompromisem okrągłego stołu – zaznaczył podczas spotkania z niezależnymi dziennikarzami, prawnikami, związkowcami i działaczami społecznymi wiceminister Soczewica. Wśród gości odwiedzających Polskę znaleźli się m.in. nominowany do Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy Dagoberto Valdes oraz laureatka wielu międzynarodowych nagród w zakresie prawa do wolności słowa i gość honorowy tegorocznej edycji „Warszawskiego Dialogu na rzecz Demokracji” Yoani Sanchez.

   

  Nasz kraj uczestniczył i bierze nadal aktywny udział w międzynarodowej debacie poświęconej demokratyzacji. Jesteśmy gotowi dzielić się naszymi doświadczeniami z Kubańczykami – dodał wiceszef polskiej dyplomacji. Wiceminister Soczewica nawiązał do polskich osiągnięć w zakresie działań demokratyzacyjnych: aktywności w ramach Wspólnoty Demokracji, zainicjowania utworzenia Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji czy ustanowienia Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy. Wiceszef polskiej zapewnił też, że Polska wspiera wszelkie międzynarodowe inicjatywy mające na celu poprawę sytuacji w dziedzinie praw człowieka na Kubie. Podkreślił również, że nasz kraj dokłada wszelkich starań na rzecz rozwoju współpracy gospodarczej, naukową i kulturalnej z Hawaną.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: