close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • PRAWA CZŁOWIEKA

 • 24 października 2014

  – Polska otrzymała w przeszłości bezcenną pomoc z Zachodu. To jest nasz dług wobec wolnego świata. Dziś ten dług spłacamy – powiedział minister Grzegorz Schetyna podczas dzisiejszego otwarcia konferencji Warszawski Dialog na rzecz Demokracji, w której udział biorą przedstawiciele organizacji pozarządowych, działacze zaangażowani na rzecz wspierania przemian demokratycznych, jak również studenci, intelektualiści oraz politycy z całego świata.

  Tematem przewodnim tegorocznej konferencji jest problem malejącej przestrzeni do działania dla społeczeństwa obywatelskiego. – 25 lat temu wiatr wolności zaczął wiać w Polsce. To smutne, że ćwierć wieku później wciąż jest tak wiele niedemokratycznych państw, w których brak przestrzeni wolności – powiedziała podczas otwarcia kubańska blogerka i obrończyni praw człowieka Yoani Sanchez.

   

   

  W trakcie wystąpienie szef polskiej dyplomacji podkreślił zaangażowanie Polski na rzecz wspierania demokracji na świecie. Minister Grzegorz Schetyna przypomniał o powołaniu w ostatnich latach, dzięki zabiegom polskiej dyplomacji, Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji, jak również o ustanowieniu Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy. Minister Schetyna przypomniał również, że sukces i powodzenie narodów jest bezpośrednią konsekwencją prawa do wolności. – 25 lat temu Polska była bankrutem, dziś polscy politycy piastują najwyższe stanowiska w Unii Europejskiej – powiedział. Mury muszą runąć – dodał, nawołując, by nie tracić wiary w walce o wolność.

   

   

  Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, jeden z legendarnych przywódców „Solidarności”, zachęcał obecnych na konferencji działaczy opozycji z całego świata do wytrwałości w ich codziennych działaniach. – Niemożliwe jest zaprowadzenie demokracji z zewnątrz. Budowanie sfery wolności to długotrwały wewnętrzny proces społeczny – dodał.

   

  W trakcie uroczystości Ban Ki-Moon sekretarz generalny ONZ w specjalnym przesłaniu skierowanym do uczestników konferencji zadeklarował wsparcie Narodów Zjednoczonych dla społeczeństwa obywatelskiego oraz konieczność dalszej międzynarodowej współpracy w zakresie promocji demokracji.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: