close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • PRAWA CZŁOWIEKA

 • 3 marca 2015

  Wiceszefowa polskiej dyplomacji uczestniczyła 3 marca br. w XXVIII sesji Rady Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych w Genewie. W swoim wystąpieniu wiceminister Henryka Mościcka – Dendys wyraziła głębokie zaniepokojenie sytuacją praw człowieka we wschodniej Ukrainie i na Krymie.

  - Wzywamy Rosję do poszanowania integralności terytorialnej Ukrainy oraz realizacji postanowień porozumień z Mińska – powiedziała wiceszefowa polskiej dyplomacji. Wiceminister zaznaczyła, że zmiana statusu Krymu przyniosła szereg ograniczeń dla społeczeństwa obywatelskiego, niezależnych mediów, a także mniejszości religijnych i narodowych.

   

  Podczas XXVIII sesji Rady Praw Człowieka ONZ wiceminister Mościcka-Dendys zwróciła również uwagę na obecną sytuację w Syrii i Iraku oraz ostatnie ataki terrorystyczne tzw. Państwa Islamskiego. Potępiła także przemoc stosowaną wobec ludności cywilnej, w tym kobiet i dzieci, jak również wobec członków mniejszości religijnych m.in. chrześcijan w różnych częściach świata.

   

  W ocenie wiceminister Mościckiej-Dendys konieczne jest poszanowanie i przestrzeganie podstawowych praw i wolności, takich jak wolność słowa i wypowiedzi, czy wolność religii i swobody wyznania. Nawiązując do polskich doświadczeń pokojowej transformacji wiceminister Mościcka-Dendys podkreśliła, że ważne jest wspieranie społeczeństwa obywatelskiego dzięki czemu możliwa jest m.in. promocja demokracji i zasad dobrego rządzenia. W trakcie obrad Rady Praw Człowieka wiceminister zaprosiła jego uczestników do udziału w czwartej edycji Warszawskiego Dialogu na rzecz Demokracji, która odbędzie się w października w Warszawie.

   

  W Genewie wiceminister Henryka Mościcka-Dendys spotkała się również z Sekretarzem Stanu ds. Integracji Europejskiej w MSZ Czarnogóry Aleksandrem Pejoviciem, Wiceministrem Spraw Zagranicznych Ukrainy Sergiyem Kyslytsyą oraz z przedstawicielami Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka (FIDH) Alesiem Bialackim i Karimem Lahidji.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: