close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 21 listopada 2014

  Rodziny polskich matematyków, którzy złamali kody niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, gościły w tym tygodniu w historycznym ośrodku kryptologicznym Bletchley Park pod Londynem. Spotkanie to inicjatywa ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Philipa Hammonda.

  Polscy matematycy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski jeszcze w latach trzydziestych rozszyfrowali pierwsze depesze kodowane przez Enigmę. Opracowali kilka urządzeń deszyfrujących, w tym tak zwaną bombę kryptologiczną. Tuż przed wybuchem II wojny światowej w polskim ośrodku radiowywiadu w Pyrach, Polacy bez żadnych warunków wstępnych, przekazali swoją wiedzę i kopię Enigmy wywiadowi Wielkiej Brytanii i Francji. Dzięki temu alianci mogli błyskawicznie poznawać ruchy i zamiary niemieckich wojsk.

   

  Nieżyjący już brytyjski profesor John Irving Good, który w czasie wojny w pracował Bletchley Park, po latach jedno z twierdzeń sformułowanych przez Mariana Rejewskiego w trakcie pionierskiego ataku na szyfr Enigmy określił mianem „twierdzenia, które wygrało II wojnę światową”.

   

  Prace nad złamaniem kodu Enigmy w oparciu o odkrycia polskich kryptologów z Biura Szyfrów zostały podjęte przez służby brytyjskie w ośrodku Bletchley Park jesienią 1939 roku.

   

   

   

  Brytyjczycy, idąc za przykładem sukcesu polskiego Biura Szyfrów, zdecydowali się wtedy po raz pierwszy na włączenie do prac kryptologicznych także matematyków, a nie jedynie lingwistów. Wówczas do zespołu pracującego nad łamaniem kodu Enigmy dołączył sławny dziś matematyk z Uniwersytetu w Cambridge – Alan Turing.

   

  Zespół Turinga bazował początkowo na polskich metodach kryptologicznych, wykorzystując między innymi tak zwane płachty Zygalskiego. W styczniu 1940 roku Turing spotkał się z Marianem Rejewskim w Paryżu, gdzie dwaj matematycy omówili rozwiązania wypracowane wcześniej przez polskie Biuro Szyfrów. Turing rozwinął także konstrukcję tak zwanej bomby Rejewskiego, w efekcie czego powstała tak zwana bomba Turinga, czyli urządzenie, które stało się głównym narzędziem łamania kodu Enigmy w czasie wojny.

   

  Wizyta rodzin polskich matematyków w Bletchley Park, zorganizowana w kilka miesięcy po konferencji w Warszawie upamiętniającej 75. rocznicę przekazania polskich dokonań kryptologicznych Aliantom, zbiegła się w czasie z wejściem na ekrany kin filmu „Gra tajemnic”, w którym Benedict Cumberbatch wciela się w rolę Alana Turinga.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

   

  Fot. Iza Rembisz/Ambasada RP w Londynie

  fot
  fot
  fot
  fot
  fot
  fot
  fot
  fot
  fot

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: