close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 13 stycznia 2015

  We wtorek zakończył się trzeci etap ewakuacji osób polskiego pochodzenia z terenu konfliktu zbrojnego na Donbasie polegający na transporcie wszystkich ewakuowanych z Charkowa na Ukrainie wschodniej do Polski.

  W programie ewakuacji bierze udział 178 osób. W ostatnich dniach przebywali oni w Charkowie, gdzie w miejscowym Konsulacie Generalnym RP trwały niezbędne czynności konsularne. Wcześniej osoby ewakuowane opuściły tereny kontrolowane przez separatystów.

   

  Programem objęte są osoby polskiego pochodzenia - wraz z rodzinami - z terenów kontrolowanych przez separatystów na Ukrainie wschodniej, w przypadku których istniało zagrożenie życia lub zdrowia. Ewakuowani zostali przetransportowani samolotami sił powietrznych RP do Malborka, skąd udadzą się do specjalnie przygotowanych ośrodków w północno-wschodniej Polsce. Organizacją ich pobytu w Polsce zajmuje się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

   

  Pierwsza grupa ewakuowanych z Ukrainy wschodniej została przywitana na lotnisku w Malborku przez minister spraw wewnętrznych Teresę Piotrowską i szefa MSZ Grzegorza Schetynę.

   

  Realizacja przedsięwzięcia jest wspólnym projektem MSZ, MSW, MON, MEN, MNiSW, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej koordynowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

   

  MSZ RP wyraża głęboką wdzięczność władzom Ukrainy na szczeblu centralnym i lokalnym za wszechstronną pomoc w realizacji przedsięwzięcia.

   

                                                                                                            Marcin Wojciechowski

                                                                                                           Rzecznika Prasowy MSZ

                                                                                                           

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: