close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 7 listopada 2018

  – Cieszy nas wysoka jakość polsko-azerbejdżańskiego dialogu politycznego, który w 2017 r. został gruntownie odbudowany i jest kontynuowany w roku bieżącym – podkreślił wiceminister Bartosz Cichocki podczas konsultacji politycznych w stolicy Azerbejdżanu.

  Wizytę w Baku wiceminister Bartosz Cichocki rozpoczął w towarzystwie ambasadora Marka Całki od uroczystości uczczenia ofiar radzieckiej interwencji 1990 r., składając kwiaty w Alei Szahidów.


  Podczas kurtuazyjnego spotkania z ministrem spraw zagranicznych Azerbejdżanu Elmarem Mammadiarowem wiceszef polskiej dyplomacji nawiązał do ubiegłorocznej deklaracji prezydentów Andrzeja Dudy i Ilhama Alijewa, wyrażając zadowolenie z postępu w wypełnianiu treścią tego kierunkowego dokumentu.

   


  W ramach dwustronnych konsultacji polska delegacja odbyła rozmowy z podsekretarzem stanu w administracji prezydenta Republiki Azerbejdżanu Hikmetem Hadżijewem oraz wiceministrem spraw zagranicznych Azerbejdżanu Chalafem Chalafowem. Wśród poruszonych tematów znalazły się zarówno kwestie dwustronne, jak i wielostronne, w tym dotyczące dialogu politycznego, współpracy gospodarczej i infrastrukturalnej, w tym korytarzy transportowych, oraz sytuacji bezpieczeństwa w regionie. – Łączą nas historyczne i przyjazne relacje, a w naszej agendzie brak jest kwestii spornych  – podkreślił wiceminister Cichocki w trakcie rozmów w azerbejdżańskim MSZ. - Uznajemy Azerbejdżan za ważnego i perspektywicznego partnera, zwłaszcza w sferze gospodarczej – dodał. W czasie rozmów ze stroną azerbejdżańską wiceszef polskiego MSZ przedstawił propozycje sprzyjające zwiększeniu wartości wymiany handlowej, w szczególności dotyczące budowy korytarzy transportowych. – Podtrzymujemy zainteresowanie rozwojem współpracy transportowej i logistycznej z Baku. Będziemy wspierać rozbudowę multimodalnych korytarzy łączących Europę z Azją poprzez Polskę i Azerbejdżan – zaznaczył wiceszef MSZ RP.
      
   
  Ponadto, w trakcie pobytu w Baku wiceminister Bartosz Cichocki odbył rozmowy z zarządem portu Alat i zapoznał się z potencjałem tego centrum logistycznego na szlaku łączącym Europę i Azję. Otworzył także XII Konferencję „Ruch prometejski wobec niepodległości narodów muzułmańskich”, organizowaną przez Studium Europy Wschodniej i ADA University. Wziął również udział w debacie ekspertów w Centrum Badań Strategicznych przy Prezydencie Republiki Azerbejdżanu – SAM, której tematyka dotyczyła uwarunkowań i głównych płaszczyzn współpracy Polski i Azerbejdżanu.        
   
   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: