close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 2 stycznia 2019

  Udział w uroczystościach związanych z zaprzysiężeniem nowego prezydenta Brazylii, jak również rozmowy z ministrami spraw zagranicznych Brazylii, Peru, Argentyny i z sekretarzem stanu USA były głównymi punktami wizyty szefa polskiej dyplomacji w największym państwie Ameryki Południowej.

  Uroczystości zaprzysiężenia Jaira Bolsonaro na nowego prezydenta Brazylii miały miejsce w Pałacu Prezydenckim w stolicy kraju - Brasilii. Szef polskiego MSZ pogratulował nowemu prezydentowi zwycięstwa wyborczego i życzył sukcesów w sprawowaniu urzędu. Wyraził także nadzieję na zacieśnianie relacji między Polską a Brazylią.

   

  W trakcie wizyty w Brazylii minister Czaputowicz rozmawiał też z szefami dyplomacji Peru i Argentyny. Podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Peru Néstorem Popolizio Bardalesem podsumowano stan relacji bilateralnych, zwłaszcza na polu politycznym, naukowym oraz przemysłów obrony, a także współpracę na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Argentyny Jorge Marcelo Fauriem stało się okazją do zapewnienia o ścisłych związkach między oboma krajami i podobnym postrzeganiu problemów międzynarodowych. Rozmowa z amerykańskim sekretarzem stanu Mikiem Pompeo dotyczyła bieżącej współpracy między oboma krajami oraz wspólnych inicjatyw na forum międzynarodowym.

   

  Drugiego dnia wizyty minister Czaputowicz spotkał się z nowo mianowanym szefem brazylijskiej dyplomacji Ernesto Araújo. Ministrowie rozmawiali nt. perspektywy rozwoju relacji bilateralnych w wymiarze politycznym i gospodarczym, a także współpracy na forach międzynarodowych. Plan działań nowej administracji brazylijskiej w polityce wewnętrznej i zagranicznej był z kolei tematem spotkania polskiego ministra z brazylijskim szefem Sekretariatu Rządu Carlosem Alberto dos Santos Cruzem.

   

                                                                                        Biuro Rzecznika Prasowego

                                                                              Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: