close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 27 października 2016

  Wiceminister spraw zagranicznych Robert Grey otworzył 26 października br. obrady Międzyresortowego Zespołu ds. Koordynacji Działań na rzecz Rozwoju Partnerstwa Strategicznego między Rzecząpospolitą Polską a Chińską Republiką Ludową.

  – Nasze kontakty polityczne z Chinami uległy w ostatnim okresie wyraźnej intensyfikacji, czas przełożyć to na konkretne projekty i rezultaty wzmocnionego partnerstwa polsko-chińskiego – podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji.

   

  W posiedzeniu zespołu wzięli udział przedstawiciele poszczególnych resortów, w tym wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki jako wiceprzewodniczący, a także przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki łączom wideokonferencyjnym w obradach wziął także udział zespół Ambasady RP w Pekinie.
   


  Celem narady było wytyczenie kierunków dalszej współpracy z Chinami m.in. na polu gospodarki, kultury, nauki, szkolnictwa wyższego oraz infrastruktury. Posiedzenie zespołu międzyresortowego miało również charakter przygotowawczy przed planowanym udziałem premier Beaty Szydło w szczycie Europa Środkowowschodnia-Chiny, który odbędzie się 5 listopada br. w Rydze.
   
  Zespół międzyresortowy jest jednym z podstawowych mechanizmów realizacji zainicjowanego w 2011 r. polsko-chińskiego partnerstwa strategicznego. W czerwcu br. jego poziom został podniesiony do rangi wszechstronnego partnerstwa strategicznego. – Cieszę się, że jest sporo pomysłów, jak w różnych dziedzinach wykorzystać dobry klimat w relacjach z Chinami. Będziemy podnosić nasze postulaty podczas wizyty Pani Premier w Rydze – zaznaczył wiceszef polskiej dyplomacji. 
   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: