close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 6 listopada 2018

  W dniach 5-6 listopada marszałek Sejmu Marek Kuchciński wraz z sekretarzem stanu w MSZ Szymonem Szynkowskim vel Sękiem wzięli udział w uroczystościach z okazji otwarcia Instytutu Polskiego w Tbilisi.

  Ze strony gruzińskiej uczestniczył Przewodniczący Parlamentu Gruzji Irakli Kobakhidze.

   

  W tym pięknym dla obydwu naszych narodów dniu otwarcia nowej placówki kulturalnej Polski zapewniam wszystkich, że Gruzja i Gruzini zawsze mogą liczyć na Polskę i na wspólnotę polsko-gruzińskiego dziedzictwa, historii i tradycji – powiedział wiceminister Szynkowski vel Sęk podczas uroczystości. Podziękował także władzom Gruzji za życzliwość wobec inicjatywy otwarcia Instytutu Polskiego w Tbilisi, a także za owocną współpracę w realizacji dwustronnych projektów kulturalnych.

   

  Oficjalna inauguracja działalności Instytutu Polskiego w Tbilisi odbyła się w Parlamencie Gruzji. Powołaniu Instytutu towarzyszyło otwarcie Sali Sztuki i Literatury Polskiej im. Henryka Hryniewskiego w Bibliotece Narodowej Parlamentu Gruzji. W Sali zostanie udostępniony bogaty księgozbiór dotyczący Polski i polskiej kultury. W przestrzeni biblioteki będą się również odbywały kursy języka polskiego. Sala nosi imię wybitnego polskiego artysty działającego na terenie Gruzji, została otwarta w osiemdziesiątą rocznicę tragicznej śmierci artysty. Henryk Hryniewski padł ofiarą terroru stalinowskiego i został rozstrzelany w ramach tzw. akcji polskiej w 1938 roku.

   

  Podczas wizyty w Gruzji wiceminister Szynkowski vel Sęk spotkał się także z podsekretarzem stanu w MSZ Gruzji Vakhtang Makhroblishvili oraz wziął udział w otwarciu wystawy poświęconej zbrodni katyńskiej w Muzeum Narodowym Gruzji.

                                                                                                  

                                                                                                     Biuro Rzecznika Prasowego

                                                                                              Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: