close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 11 października 2018

  - Bezpieczeństwo regionu Morza Bałtyckiego, polityka sankcji UE wobec Rosji, konflikt na Ukrainie, rozwój Partnerstwa Wschodniego, perspektywy wzmocnienia obronności europejskiej w sposób komplementarny wobec NATO i szereg innych wspólnych wyzwań wymagają bliskiej współpracy Polski z Finlandią – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji Bartosz Cichocki podczas spotkania z fińską wiceminister spraw zagranicznych Anne Marjaana Sipiläinen.

  Wiceminister Cichocki w szczególności odniósł się do negatywnych skutków rozbudowy w obwodzie kaliningradzkim zdolności antydostępowych (A2/AD) i destabilizowania przez Rosję Ukrainy, Gruzji czy Mołdawii metodami wojskowymi, gospodarczymi oraz politycznymi. Rozmówcy omówili wyzwania związane z rozwojem sytuacji w Syrii, Iranie i Afryce Północnej. 

   

  Tematem konsultacji były także reperkusje dla bezpieczeństwa Europy projektowanego gazociągu Nord Stream 2 i zapowiadanego - Nord Stream 3 i 4, w tym ryzyka wykorzystania ich dla celów wojskowych. Wiceszef polskiej dyplomacji wyraził ponadto poparcie dla konsekwentnego prowadzenia przez UE polityki sankcji w obliczu łamania przez Rosję prawa międzynarodowego, jak i dla zacieśniania współpracy UE-NATO, np. w dziedzinie mobilności wojskowej czy zwalczania zagrożeń hybrydowych. 

   

  Wśród poruszonych tematów znalazły się wydarzenia planowane na 2019 r.: obchody 10-lecia Partnerstwa Wschodniego, organizacja szczytu Procesu Berlińskiego w Poznaniu oraz przyjęcie nowej strategii UE wobec Azji Centralnej. Wiceszef polskiego MSZ zwrócił uwagę, że dają one szansę nadania kolejnego impulsu procesowi integracji europejskiej. – Unia Europejska musi pozostać aktywna wobec swoich sąsiadów: zarówno wobec zagrożeń, jak w przypadku Rosji, czy szans transformacyjnych, jak w przypadku państw bałkańskich, Europy Wschodniej, Kaukazu Południowego i Azji Centralnej, by projekt europejski nie zaczął się cofać - podkreślił wiceminister Cichocki. 

    

  Na zakończenie wizyty wiceszef polskiego MSZ Bartosz Cichocki wystąpił na seminarium Fińskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, poświęconym nowym inicjatywom w obszarze europejskiego bezpieczeństwa.

   

   Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: