close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 14 października 2016

  Na odbywającym się w piątek w Rydze VIII spotkaniu Narodowych Koordynatorów formatu Europa Środkowo-Wschodnia – Chiny (tzw. format 16+1) Polskę reprezentował wiceminister Robert Grey. Dyskusja dotyczyła stanu przygotowań do szczytu premierów formatu 16+1, planowanego na 5 listopada br. w Rydze.

  Wiceminister Grey potwierdził zaangażowanie Polski w rozwój współpracy w ramach formatu 16+1. Podziękował gospodarzom nadchodzącego szczytu w Rydze za dotychczasowe przygotowania oraz zapewnił o gotowości Premier RP Beaty Szydło wzięcia udziału w listopadowym spotkaniu. – Spośród wielu sektorów współpracy Chin i Europy Środkowo-Wschodniej, Polska szczególnie docenia płaszczyznę biznesową i inwestycyjną – stwierdził wiceminister Grey, podkreślając aktywny udział Rady Biznesu 16+1 z siedzibą w Warszawie w przygotowaniach do Forum Gospodarczego 16+1, które będzie towarzyszyć listopadowemu szczytowi premierów w Rydze.

   

   

  Wiceszef polskiej dyplomacji zwrócił też uwagę na inny priorytetowy dla Polski aspekt współpracy 16+1, czyli kwestie infrastrukturalne i transportowe. Przypomniał o polskim wsparciu dla funkcjonowania sekretariatów koordynujących współpracę logistyczną oraz transportowo-infrastrukturalną, umiejscowionych w Rydze i Belgradzie. W ramach dyskusji Narodowych Koordynatorów omówiono też kwestie sektorowych spotkań ministerialnych 16+1, m.in. ministrów transportu, jak również inicjatyw inwestycyjnych, handlowych i promocyjnych, w które włącza się druga z umiejscowionych w Warszawie instytucji 16+1 – Mechanizm Kontaktowy Agencji Promocji Inwestycji. Na marginesie spotkania wiceminister Grey odbył rozmowy z szeregiem partnerów, m.in. ze swoimi odpowiednikami z Chin i Łotwy.

   

  Format współpracy Europy Środkowo-Wschodniej i Chin, zwany 16+1, został zapoczątkowany podczas wizyty premiera Chin Wen Jiabao w Polsce w 2012 r. Dotychczas odbyły się 4 szczyty premierów 16+1, a format przyczynił się do zwiększenia zainteresowania regionem Europy Środkowo-Wschodniej w Chinach.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Tagi: Grey Chiny

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: