close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 21 listopada 2014

  – Razem z Panią cieszymy się z tego wyróżnienia i międzynarodowego uznania dla Pani znakomitej pozycji zawodowej, którą Pani wykorzystuje dla promowania polskiej kultury – podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji Artur Nowak-Far wręczając Urszuli Dudziak list Dyrektor Generalnej UNESCO Iriny Bokovej o przyznaniu wybitnej polskiej artystce jazzowej honorowego tytułu „Artysty dla Pokoju” UNESCO.

  To zaszczytne wyróżnienie jest efektem wyjątkowego zaangażowania i pracy Urszuli Dudziak na rzecz promowania praw kobiet, różnorodności kulturowej i edukacji artystycznej w myśl ideałów i priorytetów, jakie przyświecają misji UNESCO. Wiceminister Artur Nowak-Far zauważył podczas dzisiejszego spotkania z artystką, że dzięki jej pracy „znacząco wzrasta również polska widoczność w organizacji oraz obszary wspólnego zainteresowania i współpracy, jak również szanse oddziaływania na opinię publiczną w zakresie spraw objętych mandatem UNESCO”.

   

  Urszula Dudziak zapewniła, że nie będzie ustawać w wysiłkach na rzecz promowania praw kobiet. – Ta piękna nagroda doskonale wpasowuje się w bliskie mi ideały, że pokój i zgodę trzeba budować od podstaw – zaznaczyła artystka – Będzie ona dla mnie również bodźcem do kontynuowania mojej misji i propagowania przesłania, że siła życia pozostaje najważniejszą rzeczą dla każdego z nas, na każdym etapie i w każdym momencie naszego życia.

   

  *****

   

  „Artysta dla pokoju” to międzynarodowy program zainicjowany w 1995 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), skupiający artystów wyróżnionych za działania na rzecz pokoju, pojednania pomiędzy narodami oraz tolerancji.

   

  Tytułem „Artysty dla Pokoju” UNESCO zostali dotychczas uhonorowani m.in.: World Orchestra for Peace, Céline Dion (Kanada), Sarah Brightman (Wielka Brytania), Marcus Miller (USA), Danilo Pérez (Panama), Marina Nicolesco (Rumunia), Eijin Nimura (Japonia), Jordi Savall (Hiszpania), Zaha Hadid (Wielka Brytania) oraz Gong Li (Chiny).

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: