close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 6 października 2018

  - Cieszę się, że wydarzenie to odbywa się w Biurze Parlamentu Europejskiego w Atenach, jako że Parlament Europejski oraz parlamenty krajowe odgrywają kluczową rolę w ochronie praw człowieka i podstawowych wolności – powiedział wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk inaugurując w stolicy Grecji warsztaty z tematyki praw człowieka, w których udział wzięła polska i grecka młodzież.

  Warsztaty zorganizowane z inicjatywy polskiej Ambasady w Atenach poprowadził prof. Michał Balcerzak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W wydarzeniu uczestniczyli ponadto przedstawiciele greckich władz i ośrodków akademickich, specjalizujący się w tematyce praw człowieka i praw dzieci.

   

  W Biurze Parlamentu Europejskiego wiceminister Wawrzyk dokonał również otwarcia wystawy poświęconej 25. rocznicy przystąpienia przez Polskę do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

   

  Z kolei w trakcie spotkania z uczniami Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki w Atenach wiceszef polskiego resortu dyplomacji wręczył nagrody laureatom konkursu wiedzy o Irenie Sendlerowej. - Opracowanie Konwencji przez państwa europejskie było wynikiem doświadczeń II wojny światowej i próbą docenienia działalności osób, które ratowały życie ludzi najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo. Całe życie Ireny Sendlerowej było świadectwem walki o prawa człowieka, a szczególnie o prawa osób najbardziej bezbronnych, czyli dzieci – podkreślił wiceminister Wawrzyk. ­­– Dzięki właśnie takim ludziom jak Irena Sendlerowa możliwe jest  urzeczywistnianie praw i wolności przewidzianych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka – dodał.

   

  W ramach pobytu w Grecji wiceminister Wawrzyk spotkał się także w Ambasadzie RP z Polakami mieszkającymi w tym kraju oraz ze swoim odpowiednikiem - Terensem – Nikolaosem Quickiem.

   

  Wizyta w Atenach stanowiła część programu uroczystych obchodów 25. rocznicy przystąpienia przez Polskę do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, organizowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: