close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 8 listopada 2018

  - Kluczowymi partnerami do dyskusji o polskim przewodnictwie w ‎Procesie Berlińskim są kraje Bałkanów Zachodnich. Ich głos jest dla nas bardzo ważny – powiedział w Skopje sekretarz stanu w MSZ i pełnomocnik rządu ds. szczytu Bałkanów Zachodnich Szymon Szynkowski vel Sęk odbywający wizytę w Bośni i Hercegowinie oraz Macedonii w ramach przygotowań do polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim i przyszłorocznego szczytu w Poznaniu.

   

  Wizyta w Sarajewie i Skopje była kolejnym etapem konsultacji wiceszefa polskiej dyplomacji w ramach przygotowań do szczytu Bałkanów Zachodnich, który odbędzie się w stolicy Wielkopolski w lipcu 2019 r. Podczas rozmów w ministerstwach spraw zagranicznych obu krajów została przedyskutowana wstępna agenda wydarzenia oraz priorytety, na których polski rząd zamierza się skoncentrować w ramach polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim.


  Podczas rozmów z Almirem Šahoviciem, wiceministrem spraw zagranicznych Bośni i Hercegowiny, wiceszef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk zwrócił uwagę na znaczenie przewodnictwa w Procesie Berlińskim dla Polski jako kraju, który w niedalekiej przeszłości sam przebył drogę transformacji i integracji europejskiej, a dziś wspiera politykę otwartych drzwi do UE. Wiceminister zapewnił, że polski rząd przywiązuje wielką wagę do konsultacji z bałkańskimi partnerami. Współpraca na tak wczesnym etapie przygotowań do szczytu jest dowodem na to, że pragniemy wsłuchiwać się w ich głos. – ‎Ważnymi tematami naszego przewodnictwa w Procesie Berlińskim będą gospodarka i infrastruktura, ale także społeczeństwo obywatelskie, kultura i młodzież. We współpracy z ambasadami chcemy pokazać kulturę Bałkanów Zachodnich, angażując mieszkańców Poznania – zapowiedział wiceszef MSZ w Sarajewie.


  Także podczas rozmów z wiceministrem spraw zagranicznych Andrejem Zhernovskim oraz doradcą premiera Bojanem Maricikiem w Skopje wiceszef polskiej dyplomacji zwracał uwagę, że celem szczytu jest realne wsparcie europejskich aspiracji krajów Bałkanów Zachodnich. Dlatego priorytetowo traktujemy elementy agendy związane z obszarem gospodarczym, infrastrukturą i przedsiębiorczością. W programie szczytu znajdzie się Forum Biznesu UE-Bałkany Zachodnie. Wiceminister Szynkowski vel Sęk pokreślił też, że oprócz elementów polityczno-ekonomicznych podczas wydarzenia obecny będzie również komponent kulturalny i społeczny, gdyż zbliżanie społeczeństw stanowi fundament budowania dobrosąsiedzkich relacji w regionie.
   


  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: