close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • PROFILE KRAJÓW

 • NazwaBelize
  Nazwa oficjalnaBelize
  StolicaBelmopan
  Walutadolar Belize (BZD)
  Językangielski
  Polska placówkaBrak polskiej placówki dyplomatycznej – państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Panamie (Republika Panamy).

   

  Wjazd i pobyt


   

  Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku posiadania wizy przy pobytach turystycznych do 90 dni. Paszport musi być ważny co najmniej przez 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu.
  Wymagane jest okazanie biletu powrotnego lub na kontynuację podróży oraz środków finansowych wystarczających na utrzymanie w czasie pobytu. Turystów podróżujących samolotem obowiązuje opłata lotniskowa przy wyjeździe w wysokości ok. 39 USD od osoby. Podróżujący lądem przed opuszczeniem granicy muszą wnieść opłatę w wysokości 19 USD od osoby.

   

  Bezpieczeństwo


   

  Ameryka Środkowa to jedna z najbardziej niebezpiecznych części świata. W międzynarodowych statystykach zabójstw kraje regionu zajmują pierwsze miejsca. Nawet w uważanych za bezpieczniejsze państwach regionu z roku na rok zagrożenie przestępczością pospolitą i zorganizowaną systematycznie rośnie.

  Biorąc powyższe pod uwagę, w całym regionie zaleca się rezygnację z podróży indywidualnych, w szczególności z wypraw pieszych, rowerowych, motocyklowych, a także własnym lub wynajętym samochodem. Bardzo często ofiarami napadów stają się zagraniczni turyści podróżujący wynajętymi busami. Bandyci z reguły wchodzą do pojazdu na stacjach benzynowych, podczas tankowania i postoju. Aby zminimalizować ryzyko, zaleca się podróżowanie samolotami i w większych, zorganizowanych grupach.

   

  Podczas pobytu zalecane jest zachowanie następujących środków ostrożności:

  - nie należy nosić przy sobie większej ilości gotówki i kart kredytowych (często są skanowane). Należy zabierać tylko niezbędną sumę pieniędzy a resztę zostawiać w hotelowym depozycie / sejfie;

  - mieć przy sobie fotokopię paszportu, najlepiej poświadczoną urzędowo za zgodność z oryginałem;

  - nie powinno się  wyróżniać ubiorem i zachowaniem, aby nie przyciągać uwagi potencjalnych przestępców;

  - wskazane jest unikanie poruszania się po mieście nocą;

  - unikać noszenia pieniędzy, dokumentów i przedmiotów wartościowych w widocznych miejscach, szczególnie torbach i torebkach;

  - mieć przy sobie numery telefonów do polskiego konsula w Meksyku i do konsulów honorowych w tych krajach. Dane te są dostępne na stronie internetowej Ambasady RP w Meksyku.

   

  Ubezpieczenie


   

  Ubezpieczenia osobowe lub komunikacyjne nie są obowiązkowe, aczkolwiek jest zalecane posiadanie polisy ważnej w tym kraju.

   

  Zdrowie


   

  Belize wymaga szczepienia przeciw żółtej febrze od podróżnego powyżej 12 miesiąca życia tylko  w  przypadku  przybycia  z  kraju,  gdzie  ta  choroba  występuje,  w  tym  i  tranzytu trwającego dłużej niż 12 godzin.

  Zagrożenie malarią jest podwyższone w regionie Stan Creek.

  Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno - epidemiologicznych. Zalecane jest szczepienie przeciwko żółtaczce typu A. Nie należy pić nieprzegotowanej wody. Dostęp do opieki medycznej jest ograniczony. Lekarze i szpitale najczęściej żądają niezwłocznego opłacenia usług medycznych gotówką

   

  W ostatnim czasie odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

   

  Podróżowanie po kraju


   

  Nie ma ograniczeń.

   

  Informacje dla kierowców


   

  Międzynarodowe prawo jazdy nie jest obowiązkowe, ale uznawane. Nie jest wskazane podróżowanie samochodem nocą. W żadnym wypadku, szczególnie w nocy, nie należy się zatrzymywać w celu udzielenia pomocy kierowcom stojących przy drodze pojazdów. Warto pamiętać, że w Belize nie ma pomocy drogowej, a stacje benzynowe i telefony publiczne są nieliczne.

   

  Cło


   

  Nie ma szczególnych regulacji, które dotyczyłyby wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Nie są wydawane zezwolenia na wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej, a próba ich wywozu wiązać się może z surowymi karami, nawet z aresztowaniem. Na wywóz okazów flory i fauny potrzebne jest zezwolenie CITES - konwencji o międzynarodowym obrocie zagrożonymi gatunkami dzikiej fauny i flory.

   

  Przepisy prawne


   

  Homoseksualizm jest nielegalny. Współżycie między mężczyznami jest zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności. Obowiązuje ustawowy zakaz wjazdu osób homoseksualnych.

   

  Obyczaje


   

   

  Przydatne informacje


   

  Bankomatów jest niewiele. Wymiany pieniędzy najlepiej dokonywać w miejscowych bankach.

   

  Szczegółowe informacje o kraju można uzyskać na stronach internetowych: www.travelbelize.org , www.belize.gov.bz

   

  Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl   


   

  Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

   

   

  Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

   

   

  MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

   

  27 kwietnia 2015 (ostatnia aktualizacja: 12 stycznia 2018)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: