close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • PROFILE KRAJÓW

 • NazwaGwatemala
  Nazwa oficjalnaRepublika Gwatemali
  StolicaCiudad de Guatemala
  Walutaquetzal (GTQ) 1 GTQ = 100 centavos
  Językhiszpański
  Polska placówkaBrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podległe kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Panamie (Republika Panamy).

   

  Wjazd i pobyt


   

  Obywatele RP przebywający w Gwatemali w celach turystycznych nie dłużej niż 90 dni nie podlegają obowiązkowi wizowemu. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od chwili przekroczenia granicy. Należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do kontynuacji podróży. Przy wylocie należy opłacić podatek wyjazdowy i opłatę lotniskową w wysokości ok. 35 USD; przekraczanie granicy lądowej jest zwolnione z opłat. Dodatkowo, przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata 20 Quetzali (2,5 USD)  jako opłata turystyczna.

   

  Meldunek - na granicy należy wypełnić kwestionariusz migracyjny, podając nazwy miejscowości, jakie zamierza się odwiedzić, oraz miejsca zakwaterowania.

   

  Bezpieczeństwo


   

  Ameryka Środkowa to jedna z najbardziej niebezpiecznych części świata. W międzynarodowych statystykach zabójstw kraje regionu zajmują pierwsze miejsca. Nawet w uważanych za bezpieczniejsze państwach regionu z roku na rok zagrożenie przestępczością pospolitą i zorganizowaną systematycznie rośnie.

  Biorąc powyższe pod uwagę, w całym regionie zaleca się rezygnację z podróży indywidualnych, w szczególności z wypraw pieszych, rowerowych, motocyklowych, a także własnym lub wynajętym samochodem. Bardzo często ofiarami napadów stają się zagraniczni turyści podróżujący wynajętymi busami. Bandyci z reguły wchodzą do pojazdu na stacjach benzynowych, podczas tankowania i postoju. Aby zminimalizować ryzyko, zaleca się podróżowanie samolotami i w większych, zorganizowanych grupach.

   

  Podczas pobytu zalecane jest zachowanie następujących środków ostrożności:

  - nie należy nosić przy sobie większej ilości gotówki i kart kredytowych (często są skanowane). Należy zabierać tylko niezbędną sumę pieniędzy a resztę zostawiać w hotelowym depozycie / sejfie;

  - mieć przy sobie fotokopię paszportu, najlepiej poświadczoną urzędowo za zgodność z oryginałem;

  - nie powinno się  wyróżniać ubiorem i zachowaniem, aby nie przyciągać uwagi potencjalnych przestępców;

  - wskazane jest unikanie poruszania się po mieście nocą;

  - unikać noszenia pieniędzy, dokumentów i przedmiotów wartościowych w widocznych miejscach, szczególnie torbach i torebkach;

  - mieć przy sobie numery telefonów do polskiego konsula w Meksyku i do konsulów honorowych w tych krajach. Dane te są dostępne na stronie internetowej Ambasady RP w Meksyku.

   

  Ubezpieczenie


   

  Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są honorowane. Warto wykupić miejscowe ubezpieczenie turystyczne, które uprawnia do bezpłatnego korzystania z najlepszych klinik prywatnych - koszt ubezpieczenia 2 tygodniowego ASSISTUR CARD wynosi ok. 10 USD. Obowiązuje ubezpieczenie samochodu w pełnym zakresie.

   

  Zdrowie


   

  Gwatemala wymaga szczepienia przeciw żółtej febrze od podróżnego powyżej 12 miesiąca życia tylko w przypadku przybycia z kraju, gdzie ta choroba występuje, w tym i tranzytu trwającego dłużej niż 12 godzin.

  Zagrożenie malarią jest podwyższone tylko w departamentach Escuintla i Izabal. Zaleca się szczepienia przeciwko żółtaczce typu A i błonicy.

  W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

  Opieka medyczna jest łatwiej dostępna w miastach. Zarówno wizyta lekarska, jak i pobyt w szpitalu są płatne.

   

  Podróżowanie po kraju


   

  Nie ma ograniczeń, jednak przed udaniem się w dłuższą podróż wskazane jest skontaktowanie się z gwatemalskim instytutem turystyki INGUAT www.visitguatemala.com.  Szczególnie niebezpieczne rejony to: miasto Guatemala, Peteacuten, Huehuetenando, San Marcos, Izabal, Baja Verapaz, Alta Verapaz, Zacapa, Chiquimula.

   

  Informacje dla kierowców


   

  Należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Podobnie jak w większości krajów tej strefy, możliwość wypożyczenia samochodu uzależniona jest od posiadania karty kredytowej lub pozostawienia znacznego depozytu w gotówce.

   

  Cło


   

  Brak szczególnych regulacji dotyczących wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Restrykcje celne nie odbiegają od ogólnie przyjętych standardów; na granicy wypełnia się deklarację celną. Surowo zabronione jest wywożenie znalezisk z wykopalisk archeologicznych.

   

  Przepisy prawne


   

  Brak szczególnych regulacji dotyczących wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Restrykcje celne nie odbiegają od ogólnie przyjętych standardów; na granicy wypełnia się deklarację celną. Surowo zabronione jest wywożenie znalezisk z wykopalisk archeologicznych. 

   

  Przydatne informacje


   

  Telefon alarmowy dla turystów z obsługą w j. hiszpańskim i angielskim: 1500.

   

   

  Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl   


   

  Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

   

   

  Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

   

   

  MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

   

  9 kwietnia 2015 (ostatnia aktualizacja: 12 stycznia 2018)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: