close

 •  

 • AKTUALNOŚCI

 • - Cieszymy się, że zyskaliśmy solidnego i uznanego partnera, jakim jest Instytut Lecha Wałęsy, do współpracy przy organizacji Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy. Nagrodą tą honorujemy odwagę i wytrwałość na drodze do demokracji i ochrony praw człowieka – powiedziała wiceminister Henryka Mościcka-Dendys podczas podpisania 8 września porozumienia pomiędzy MSZ i Fundacją „Instytut Lecha Wałęsy” o współpracy przy organizacji Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy.

  Porozumienie w imieniu Fundacji podpisał  Prezes Zarządu Fundacji, Piotr Gulczyński.

   

  Nagroda Solidarności im. Lecha Wałęsy powstała z połączenia ustanowionej w 2014 r. Nagrody Solidarności Ministra Spraw Zagranicznych oraz Nagrody Lecha Wałęsy, przyznawanej od 2008 r. przez Fundację „Instytut Lecha Wałęsy”.

   

  Pierwsza edycja Nagrody Solidarności miała miejsce w czerwcu 2014 r. Jej laureatem został lider walki o prawa Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew, który odebrał Nagrodę z rąk Prezydenta Bronisława Komorowskiego i byłego Prezydenta Lecha Wałęsy. Ustanowienie przez Ministra Spraw Zagranicznych Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy w 2014 r., zbiegło się z obchodami 25. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności oraz rozpoczęcia pokojowej transformacji.

   

  Nagroda jest potwierdzeniem przywiązania Polski do wartości demokratycznych. Jest ona także pierwszym, ogólnoświatowym wyróżnieniem za działania na rzecz demokracji i wolności, przyznawane przez państwo, które dokonało skutecznej i pokojowej transformacji systemowej.

  Zaangażowanie wybitnych światowych autorytetów w dziedzinie wspierania demokracji oraz wysokość Nagrody nadają jej szczególną rangę i międzynarodowe znaczenie.

   

  Więcej o Nagrodzie Solidarności im. Lecha Wałęsy i Laureacie edycji 2014 r.:

  http://nagrodasolidarnosci.msz.gov.pl/pl/

   

   

  MAR_0377copy
  MAR_0385

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: