close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • 3 grudnia 2016

  W dn. 30 listopada 2016 roku Instytut Polski w Wilnie wspólnie z Wydziałem Nauk Politycznych i Dyplomacji Uniwersytetu Witolda Wielkiego zorganizował dyskusję „Pamięć”, poświęconą polityce pamięci oraz wadliwym kodom pamięci.

  Głównym gościem spotkania był prof. Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych i główny redaktor, wydanej przez MSZ, książki „Defective codes of memory”. W panelu udział wzięli ponadto: prof. Sarunas Liekis Dziekan WNPiD Uniwersytetu Witolda Wielkiego, Ronaldas Račinskas, dyrektor  wykonawczy Międzynarodowej Komisji Oceny Zbrodni Okupacyjnych Reżimów  Nazistowskiego i Sowieckiego na Litwie, Vytautas Toleikis, nauczyciel wileńskiego Gimnazjum im. św. Krzysztofa, dr Aurimas Švedas, historyk z Uniwersytetu Wileńskiego.  Spotkanie poprowadził Donatas Puslys, redaktor naczelny portalu bernardinai.lt.

   

  Dyskusję otworzył Dyrektor IP w Wilnie Marcin Łapczyński, który podkreślił, że omawiany temat jest trudny, ale dyskusja o nim jest konieczna, bo dotyczy zarówno  Polski, jak i Litwy. W obu krajach i w odniesieniu zarówno do narodu polskiego,  jak i litewskiego, funkcjonują wadliwe kody pamięci.

   

  Gości powitała także z-ca ambasadora Maria Ślebioda, która podkreśliła, że każdy naród ma prawo do własnej oceny historii, jednak rzetelność na poziomie faktograficznym musi być zachowana. Dodała, że percepcja historii determinuje światopogląd i w efekcie przekłada się na kształtowanie przyszłości. ‎Nie jest to więc jedynie debata czysto historyczna, a także mająca znaczenie praktyczne. 

   

  „W gronie prawników zauważyliśmy, że w świecie, zwłaszcza w mediach, dużo jest takich  określeń, które mylnie w sposób skrótowy określają istotne dla ludzkości wydarzenia  historyczne. Są to krótkie, chwytliwe określenia, które dobrze zapadają w pamięć – na  przykład „polskie obozy koncentracyjne” czy „ludobójstwo ormiańskie”. Zdawałoby się,  nikt nie może pomyśleć, że to Ormianie dokonali mordów, bo wszyscy wiedzą, że  tak nie jest. Ale nie powinniśmy wychodzić z założenia, że inni wiedzą to, co my wiemy. 

  Dla osób młodych, które jeszcze nie ukończyły swojej edukacji, taka dezinformacja może  być bardzo szkodliwa” – mówił o idei powstania książki  ”Defective codes of memory” jej redaktor naukowy, prof. Artur Nowak-Far.

   

  Partnerami wydarzenia byli: Ambasada RP w Wilnie, Międzynarodowa Komisja Oceny  Zbrodni Okupacyjnych Reżimów Nazistowskiego i Sowieckiego na Litwie, Fundusz  Otwartej Litwy.

   

  Szczegółowo przebieg spotkania, wraz z dokumentacją fotogoraficzną, relacjonuje portal zw.lt

  Opr. IP w Wilnie

  dyskusja_pamiec-1557
  dyskusja_pamiec-1586
  dyskusja_pamiec-1595
  dyskusja_pamiec-1611
  dyskusja_pamiec-1589

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: