close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • EUROPA

 • 14 grudnia 2018

  Relacje dwustronne oraz współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Unii Europejskiej były głównymi tematami rozmów ministrów spraw zagranicznych Polski i Słowacji.

  – Bliskie partnerstwo między naszymi krajami jest kluczowe nie tylko dla relacji dwustronnych, ale także w kontekście współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej – powiedział minister Jacek Czaputowicz. – Uważamy za szczególnie istotne, by w ramach tego formatu utrzymać solidarność i wypracowywać wspólne stanowiska w istotnych kwestiach, które nas łączą i które są kluczowe dla naszych krajów, całego regionu i całej UE, jak np. jednolity rynek, wieloletnie ramy finansowe, czy też dyskusja nad przyszłością UE – dodał.

  Ministrowie rozmawiali także o planach słowackiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej na najbliższe półrocze, jak również o współpracy w ramach innych formatów współpracy regionalnej – Trójmorza oraz Bukaresztańskiej Dziewiątki.

  Istotnym tematem poruszonym przez ministrów podczas rozmów była też współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa w ramach wzmacniania wschodniej flanki.

  Ministrowie omówili ponadto kwestie bezpieczeństwa regionalnego, w tym priorytety zbliżającego się przewodnictwa Słowacji w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.  – Zgodziliśmy się, że obecnie głównym problemem organizacji jest sytuacja na Ukrainie i agresywna polityka Rosji wobec tego państwa – powiedział szef polskiej dyplomacji.

   

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Biuro Rzecznika Prasowego

                                                                               Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: