close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • EUROPA

 • 4 grudnia 2018

  – Szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu będzie pierwszym organizowanym w kraju, który dołączył do UE po 2000 roku, a w 2019 r. będzie świętował 15 rocznicę akcesji. Nasi partnerzy z Bałkanów Zachodnich oczekują, że podzielimy się z nimi doświadczeniem i dobrymi praktykami z okresu akcesji – podkreślił wiceminister Szynkowski vel Sęk, podsumowując dyskusję z partnerami na temat przygotowań do Szczytu.

  We wrześniu i listopadzie br. sekretarz stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, Pełnomocnik Rządu do spraw Szczytu Bałkanów Zachodnich, odwiedził wszystkie stolice tego regionu, gdzie prezentował plany dotyczące polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim w 2019 r. Zwieńczeniem tych konsultacji było zorganizowane w Poznaniu w dniach 3-4 grudnia br. spotkanie wiceministra z wiceszefami dyplomacji z Czarnogóry, Serbii, Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa, a także przedstawicielami Niemiec, Austrii i Komisji Europejskiej.

   

  Głównym tematem rozmów były priorytety polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim oraz szanse i wyzwania stojące przed regionem w zakresie połączeń infrastrukturalnych, cyfryzacji, bezpieczeństwa, sytuacji młodych ludzi, roli społeczeństwa obywatelskiego i kultury oraz kwestii dwustronnych. W trakcie dyskusji zarysowano cztery kluczowe obszary polskiego przewodnictwa: gospodarka i biznes, połączenia infrastrukturalne (ze szczególnym uwzględnieniem energii), wymiar obywatelski (obejmujący kulturę i młodzież) oraz bezpieczeństwo. 

   

  Po zakończeniu rozmów przedstawiciele krajów regionu Bałkanów Zachodnich wzięli udział w debacie ze studentami Uniwersytetu Adama Mickiewicza pt.: „Przyszłość Unii Europejskiej oczami przyszłych członków”.

   

    

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: