close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • EUROPA

 • 9 stycznia 2019

  – Chcielibyśmy wspólnie świętować przypadające w bieżącym roku rocznice wstąpienia do NATO, UE, a także przemian demokratycznych roku 1989 – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji podczas spotkania z wiceministrem spraw zagranicznych Republiki Czeskiej ds. polityki europejskiej Aleszem Chmelarzem.

  Było to pierwsze spotkanie w tym formacie po objęciu stanowiska przez Alesza Chmelarza, który pełnił wcześniej funkcję sekretarza stanu w czeskiej Kancelarii Premiera. Głównym tematem rozmów wiceministrów były najważniejsze sprawy z bieżącej agendy europejskiej, w tym perspektywy udzielania wsparcia obywatelom Polski i Czech mieszkającym w Wielkiej Brytanii po brexicie.

   

  Podczas wizyty w Pradze wiceminister Szynkowski vel Sęk podkreślał zaangażowanie Republiki Czeskiej w działania Grupy Wyszehradzkiej.

   

  – Dla Polski istotna jest nie tylko skuteczność współpracy na forum Grupy‎, o czym świadczą chociażby ustalenia Rady Europejskiej z czerwca 2018 r. w sprawie polityki migracyjnej, ale i spójność Grupy wobec partnerów zewnętrznych – zaznaczył wiceszef polskiego MSZ.

   

  W trakcie konsultacji omówiono również kluczowe projekty dwustronne oraz regionalne w Europie Środkowej. Ważnym punktem spotkania były także rozmowy o przygotowaniach do przypadających na rok 2019 jubileuszy, w tym 20. rocznicy przystąpienia Polski i Czech do NATO. 

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: