close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • AKTUALNOŚCI

 • 1 października 2018

  W dniu 26 września 2018 r. w siedzibie Rady Europy w Strasburgu odbyła się prezentacja rocznicowej wystawy pt. „25 lat Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w Polsce”.

  Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Stały Przedstawiciel RP przy Radzie Europy w Strasburgu, Ambasador Janusz Stańczyk. Podkreślił on polskie doświadczenia związane ze stosowaniem Konwencji i wykonywaniem orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

   

  Z ramienia Trybunału głos zabrał jego Prezes, Guido Rimondi, który zwrócił uwagę na sukcesy Polski związane z zastosowaniem tzw. procedury pilotażowej i ze zmniejszeniem ilości spraw zawisłych przed Trybunałem i znajdujących się w procedurze wykonywania przed Komitetem Ministrów RE.

      

   

  W wydarzeniu upamiętniającym 25 rocznicę przystąpienia przez Polskę do Konwencji udział wzięli: sędziowie i pracownicy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (w tym sędzia z ramienia Polski Prof. Krzysztof Wojtyczek), pracownicy Sekretariatu Rady Europy oraz liczni członkowie korpusu dyplomatycznego. Ze strony Sekretariatu RE obecna była m.in. Zastępca Sekretarza Generalnego, Gabriella Battaini-Dragoni,  Sekretarz Generalny Zgromadzenia Parlamentarnego RE, Wojciech Sawicki, Sekretarz Komitetu Ministrów, Bjørn Berge, Sekretarz Generalny Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych, Andreas Kiefer, oraz kierujący Departamentem Wykonywania Wyroków Fredrik Sundberg.

   

  Osoby uczestniczące w wydarzeniu mogły zapoznać się z przygotowaną przez MSZ wystawą, a także rocznicową publikacją pt. „Polska w systemie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka”. Wystawa była wystawiana we Foyer Komitetu Ministrów Rady Europy do 27 września, a następnie została przeniesiona do holu przy wejściu głównym do Rady Europy, gdzie będzie prezentowana do 12 października.

   

  Dowiedz się więcej:

  Publikacja rocznicowa pt. „Polska w systemie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka”

  Wystawa rocznicowa pt. "25 lat Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w Polsce”

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: