close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • AMERYKA PÓŁNOCNA

 • 26 sierpnia 2016

  W dniu 22.08.br. w Montrealu miał miejsce premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Ojcu”, który opowiada historię zbrodni dokonanej pod koniec lat 30. XX wieku przez sowieckie władze na mieszkańcach Winnicy. Zamordowano wówczas ponad 13 tysięcy polskich, ukraińskich i rosyjskich mieszkańców tego miasta pod pretekstem zwalczania wrogów ustroju komunistycznego i szpiegostwa na rzecz Polski.

  Scenariusz oparty jest na poemacie autorstwa Aliny Bandrowskiej, opisującym historię Adama Bandrowskiego (ojca Aliny), nauczyciela winnickiego technikum rolniczego, aresztowanego zimą 1938 roku przez NKWD i później rozstrzelanego.

  Film powstał z inicjatywy Polonii z Montrealu (ekipa filmu to w większości młodzi Polacy mieszkający w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych), przy finansowym wsparciu Konsulatu w Montrealu ze środków na współpracę z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.

  Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem miejscowej Polonii, wzięli w nim udział również przedstawiciele korpusu konsularnego akredytowanego w Quebecu oraz lokalnych środowisk akademickich i mediów. Kolejny pokaz tego filmu jest planowany w Ottawie.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: