close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • RESTYTUCJA DÓBR KULTURY

 • 3 lipca 2015

  W marcu 2015 r. obraz „Spokojne morze przy skalistym brzegu” Pietera Muliera pojawił się w ofercie domu aukcyjnego w Mediolanie. Został wycofany z aukcji w wyniku działań włoskich służb skarbowych, we współpracy z Instytutem Polskim w Rzymie, w oparciu o przygotowaną przez MSZ dokumentację potwierdzającą pochodzenie obrazu.

  Obraz „ Spokojne morze przy skalistym brzegu” należał do zbiorów Albrechta Sebischa (1685-1748), wrocławskiego patrycjusza, członka rady miejskiej i jej prezesa, wnuka komendanta twierdzy w Kamieńcu Podolskim. Licząca 341 obrazów kolekcja Sebischa została ofiarowana miastu w 1767 r. przez jego spadkobiercę Ernsta Wilhelma Hubriga. Od 1880 r. była udostępniona w nowo powstałym Śląskim Muzeum Sztuk Pięknych (Schlesisches Museum der bildenden Künste), w 1942 zaś ewakuowana, podobnie jak pozostałe zbiory, do wojennych składnic na prowincji. Dzieło zaginęło przypuszczalnie w 1945 r. po zajęciu tego terenu przez Armię Radziecką.
   
  Autor, wykształcony i pracujący w Haarlemie Holender, ok. 1656 r. przeniósł się do Włoch. Działał w Rzymie, Genui, Mediolanie i Wenecji. Jego specjalnością były pejzaże, zwłaszcza widoki morskie podczas burzy – stąd przydomek. Odzyskany krajobraz jest typowym przykładem twórczości Tempesty.
   
  Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski przekazał podziękowania dla polskich służb dyplomatycznych, które działają na rzecz odzyskiwania dóbr kultury. - Ten obraz będzie sprawiał radość nie tylko muzealnikom, ale przede wszystkim szerokiej publiczności - podkreślił dyrektor Oszczanowski.

   

  „Spokojne morze przy skalistym brzegu” Pietera Muliera to czwarty obraz ze zbiorów dawnego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu odzyskany od roku 2008, drugi – obok „Św. Iwona” Jacoba Jordaensa – restytuowany w tym roku , a dwudziesty piąty odzyskany ze zbiorów Sebischa – bo 24 płótna zostały przekazane w 1956 r. ze Związku Radzieckiego.
   

  Tempesto 1
  G
  W
  7

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: