close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • NABYTKI

 • 4 marca 2015

  Podarowane przez Wandę Wolińską i Monikę Dillon z Nowego Jorku płótno Józefa Brandta „W drodze na jarmark” wzbogaciło zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie, zaś kolekcja 26 odznaczeń płk. Władysława Beliny-Prażmowskiego trafiła do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

  Przez wiele lat los obrazu "W drodze na jarmark" pędzla Brandta był nieznany, jego pierwsza reprodukcja pojawiła się w warszawskim „Tygodniku Ilustrowanym” w 1878 r.

   

  Pozyskujemy nowy, szczególnie cenny obraz, gdyż w naszych zbiorach znajduje się niewiele wczesnych prac Józefa Brandta. Niedługo zobaczymy jak wyglądał jego dorobek, podczas przygotowywanej przez Muzeum Narodowe wystawy dzieł malarza – powiedziała dyrektor Muzeum Narodowego Agnieszka Morawińska

   

  Zbiór odznaczeń płk. Władysława Beliny-Prażmowskiego trafi do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Dziękując darczyńcom dyrektor Krzysztof Jaraczewski podkreślił, że Muzeum Józefa Piłsudskiego powstaje dzięki darom prywatnych osób.  – Pomysł MSZ sprowadzenia do Polski orderów, to nie tylko praktyczna pomoc, ale także potwierdzenie trwałego znaczenia wartości, za które płk. Belina-Prażmowski został odznaczony – powiedział dyrektor Krzysztof Jaraczewski. Wśród odznaczeń znajdują się: krzyż Virtutti Militari ze wstęgą, Krzyż Walecznych oraz niezwykle rzadka odznaka 1. pułku szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Odznaczenia zostały podarowane przez Amelię Belina-Prażmowską z Toronto.

   

  Cenne zabytki udało się pozyskać dzięki zaangażowaniu polskich placówek dyplomatycznych: Stałego Przedstawicielstwa RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku, Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Konsulatu Generalnego RP w Toronto.

  0001
  0002
  0003
  0004
  0006

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: