close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • RESTYTUCJA DÓBR KULTURY

 • 9 kwietnia 2018

  Osiem tomów dzieła Louis-Pierre Anquetil „Ouvres Historiques” (XVIII w.), pochodzących z biblioteki pałacu w Łańcucie, odkupionych i podarowanych do zbiorów Muzeum – Zamku w Łańcucie przez Fundację Rodziny Blochów z Nowego Jorku.

  Dzięki hojności nowojorskiej Fundacji Rodziny Blochów, zbiory biblioteki Muzeum – Zamku w Łańcucie wzbogacone zostały ośmioma tomami z dzieła Louis-Pierre Anquetil „Ouvres Historiques” 1791-1793. Książki te pochodzą z dawnego księgozbioru biblioteki pałacu w Łańcucie, której część w 1944 r. została wywieziona do Wiednia a następnie Szwajcarii przez ostatniego ordynata Alfreda Potockiego i uległa rozproszeniu.

  Fundacja Rodziny Blochów od lat śledzi rynek antykwaryczny pod kątem poloniców, dzięki czemu polskie zbiory pozyskały wiele cennych, tak historycznie, jak i artystycznie, zabytków.

  Przekazania książek w dniu 14 marca 2018 r., otrzymanych za pośrednictwem Stałego Przedstawicielstwa RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku, dokonał Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz.

  4

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: