close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • RESTYTUCJA DÓBR KULTURY

 • 9 kwietnia 2018

  Portret królowej Ludwiki Marii Gonzagi de Nevers (1611-1667) i XIX-wieczny samowar podarowane do zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Muzeum Narodowego w Warszawie przez dra Edwarda T. Wilsona ze Stanów Zjednoczonych

  Ze Stanów Zjednoczonych, dzięki zaangażowaniu placówki dyplomatycznej w Waszyngtonie, udało się pozyskać dla zbiorów w Polsce dwa cenne zabytki. Jednym z nich jest portret królowej Ludwiki Marii Gonzagi de Nevers (1611-1667), żony dwóch kolejnych królów Polski: Władysława IV w latach 1646-1648 i Jana Kazimierza od 1649. Portret ten, namalowany na płótnie o wymiarach 68,5 x 58,5 cm., jest kopią niezachowanego do naszych czasów wizerunku królowej przypisywanego Justusowi van Egmont, znanego z licznych powtórzeń graficznych. Obraz wzbogacił zbiory Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Darowiznę tę dr Edward T. Wilson, obywatel amerykański mieszkający w Maryland, były członek Izby Handlowej Stanów Zjednoczonych, dedykował profesorowi Zbigniewowi Brzezińskimu, z którym łączyła go wieloletnia przyjaźń.

  Drugim zabytkiem jest posrebrzany samowar wytworzony przez „Zakład Platerniczy Norblinów”, znaną warszawską firmę założoną w 1820 r., który przekazany został do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Dar ten dr Edward T. Wilson dedykował pamięci swego przyjaciela - ambasadora Polski w USA, Romualda Spasowskiego i jego żony Wandy.

  Oba zabytki przekazał podczas uroczystości w gmachu MSZ w dniu 14 marca 2018 r. Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz.

  1
  2

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: