close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • RESTYTUCJA DÓBR KULTURY

 • 29 lutego 2016

  Dzięki staraniom Ministerstwa Spraw Zagranicznych udało się odzyskać dwie późnogotyckie płaskorzeźby skradzione w latach 90. XX w.

  Mam przyjemność przekazania w imieniu ministra spraw zagranicznych odnalezionych dzieł  biskupowi kaliskiemu i całemu tutejszemu Kościołowi – powiedział wiceminister Jan Dziedziczak podczas dzisiejszej uroczystości przekazania zabytkowych płaskorzeźb biskupowi kaliskiemu Edwardowi Janiakowi, która odbyła się w Kaliszu. – To jest element szerszych działań służb dyplomatyczno-konsularnych. Zaginione dzieła udało się odzyskać po 22 latach, co pokazuje skalę tych działań – dodał wiceminister. Zapewnił także, że ministerstwo spraw zagranicznych dołoży wszelkich starań w celu odnalezienia innych zaginionych zabytków.  

   

  Biskup Edward Janiak podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w działania na rzecz odzyskania skradzionych dzieł.

   

  Przekazane dwie płaskorzeźby pochodzą z późnogotyckiego tryptyku (ok. 1520 r.) znajdującego się pierwotnie w drewnianym kościele Narodzenia NMP na Pólku w Bralinie (południowa Wielkopolska). W II połowie XX w. tryptyk przeniesiono do tamtejszego kościoła pw. św. Anny, skąd został skradziony w 1994 r. Zaginęły wówczas wszystkie płaskorzeźbione płyciny z kwater, a także figura Matki Bożej.

   

  W 2015 r. dwie z płaskorzeźb wypłynęły na wiedeńskim rynku antykwarycznym. Dzięki zarejestrowaniu ich w międzynarodowej bazie zabytków utraconych obie płaskorzeźby zostały zatrzymane, a negocjacji z osobami będącymi w ich posiadaniu podjął się Wydział Konsularny Ambasady RP w Wiedniu. W ich wyniku udało się bezwarunkowo odzyskać oba zabytki.

   

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: